Galerijní noc a den, aneb galerie od desíti do desíti

V pátek 8. 6. 2012 proběhl 4. ročník Galerijní noci, neboli nevšedního dne, kdy roudnická galerie otevřela v rámci celostátního Festivalu muzejních nocí 2012 na celý den dveře nejširší veřejnosti. Program se nesl v notě výtvarné, hudební a taneční.

V prostoru interiéru i exteriéru galerie začal proudit činorodý život již od ranních hodin. Studenti z Fakulty výtvarné kultury UJEP a žáci roudnické ZUŠ pod vedením Jitky Kratochvílové připravili pro děti různé výtvarné aktivity spojené s uměním streetartu (sofistikovaných poloh pouličního umění – air brushe, zobrazovacích technik pomocí spreje a šablony) i s výrobou nápaditých produktů z materiálů každodenní potřeby. Terezie Corfu nás za pomoci nejmenších pomocníků přesvědčila o tom, že graffiti pro zkrášlení nevyužitého městského prostoru lze vytvořit také z bonbónů. Na zámecké zdi se prezentovalo občanské sdružení Trhni se, které pro tento den připravilo interaktivní výstavu fotografií s názvem Znáš své město?, do které mohl každý z návštěvníků zapsat své postřehy, připomínky nebo náměty.

Výtvarný program od třetí hodiny odpolední propojil s hudební částí Vítek Skřítek Eliáš, pouliční písničkář a „hráč v akordeon“ na koloběžce. Ten také provázel celé odpoledne věnované muzice, ať již před galerií nebo u obrazů Antonína Slavíčka. Hlavní scéna před vstupem do galerie hostila hned několik hudebních skupin. Jako první vystoupilo bluesově progresivní duo pražské skupiny Zábor. Následovaly roudnické punk-rockové legendy Mimo realitu a Kombajn(boys), jež poprvé uspořádaly představení založené na znění akustických nástrojů. Večerní program završily světelná projekce a alternativní ansámbl Vložte kočku kombinující expresivní a rytmickou hudbu bicích, kláves, elektrohouslí se samplováním a s neakademickou podobou zpěvu.

Vedle hudby Galerijní noc patřila také tanci. Zatímco taneční soubor Benga čhaja Nízkoprahového klubu při Farní charitě v Roudnici n. L. uchvátil obecenstvo ukázkou nespoutaného temperamentu, breakdancová skupina Rise the style crew při DDM Trend v Roudnici n. L. téměř vyrazila divákům dech obtížnými tanečními figurami. Program Galerijního dne a noci představoval ucelenou přehlídkou podob živého umění, jež rozšířila kulturní poslání galerie.

Magdalena Deverová
kurátorka GMU

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>