Charles Sawyer / Tenkrát na Východě, tenkrát v Roudnici

Pod tajemným názvem se skrývá výstava černobílých dokumentárních fotografií amerického novináře a všestranného umělce Charlese Sawyera, která se bude konat od 28. června do 29. července 2012. Váže se k historii roudnické galerie.
5. srpna 1976 do ní zavítali vzácní hosté. Otevírala se tu legendární přehlídka fotografií Josefa Sudka. Umělec, jenž se zásadně nezúčastňoval vernisáží svých výstav, učinil výjimku a přijel spolu s Annou Fárovou, která tehdy výstavu zahajovala. Zůstal však inkognito, skryt před zraky publika na balkóně galerie, odkud tiše sledoval vernisážové dění.
V mistrově doprovodu dorazil i jiný vzácný host, americký žurnalista a fotograf Charlie Sawyer, který zachytil Josefa Sudka na návštěvě v Roudnici a po návratu do Prahy na jedné z posledních fotografických sérií pořízené na sklonku umělcova života. Fotografie poté publikoval ve svém článku o Josefu Sudkovi v britském časopise Creative Camera v dubnu 1980.
Charles Sawyer se vloni do Roudnice vrátil a přivezl vzácné dokumenty z roku 1976 s sebou. Mistr Sudek je na nich zachycen ve společnosti Miloše Saxla, tehdejšího ředitele galerie, i ve společnosti obrazů Antonína Slavíčka, které si se zájmem prohlíží. Při prohlídce dokumentů se před námi otevřel i zajímavý životní příběh muže, který přijel do tehdejšího Československa jako novinář za osobnostmi českého disentu, aby pak v zámoří mohl vydat svědectví o situaci v nesvobodné zemi. Podařilo se mu zaznamenat rozhovory s Jiřím Dienstbierem, Ludvíkem Vaculíkem či Pavlem Kohoutem a pořídit řadu zajímavých portrétů.
Charles Sawyer, profesor harvardské univerzity, se proslavil především fotografiemi a publikacemi ze světa blues a jazzu. Vedle toho sám mistrovsky ovládá bluesovou harmoniku, což slíbil prokázat i na vernisáži výstavy svých fotografií v roudnické galerii.

Charles Sawyer Josef Sudek 1976

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>