Miloš Jiránek (1875–1911) / Zápas o moderní malbu

Miloš Jiránek Hoši z Velké (Hoši na potoce) (1902)

Galerie moderního umění otevře další výstavu z cyklu Počátky moderny. Na velkorysou přehlídku tvorby Antonína Slavíčka z jubilejního roku 2010 a loňský úspěšný projekt František Kaván / hvězda Mařákovy naváže výstava Miloš Jiránek (1875-1911) / Zápas o moderní malbu, která se bude konat v době od 28. 6. do 16. 9. 2012. Připravujeme ji ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu. Autorem koncepce je Tomáš Winter z Ústavu dějin umění AV ČR.

Přehlídka se zaměří především na Jiránkovo malířské dílo, které bude doplněno výběrem kreseb a grafických listů. Její titul odráží nesmírnou vážnost a nasazení, které tvůrce moderní malbě věnoval.
Prostřednictvím textů a publikací poukáže i na Jiránkovy literární, kritické a redaktorské aktivity, aby tak umělcova osobnost vystoupila co nejúplněji a aby bylo patrné, jak důležitou polohu modernismu Jiránkovo usilování představovalo.

Pro roudnickou galerii má výstava obzvláštní význam, který se váže k tradici regionu. V životě Miloše Jiránka sehrálo důležitou roli přátelství s Augustem Švagrovským. To díky němu se roudnický mecenáš a sběratel seznámil v roce 1903 s Antonínem Slavíčkem. Napomohl tak vzniku největší kolekce Slavíčkových děl u nás. Jiránek je také autorem malířsky vytříbené Podobizny Augusta Švagrovského (1907). Stvrzením přátelského vztahu je i cenný soubor dalších devíti Jiránkových obrazů, které zdobí roudnickou sbírku.

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>