Zora Křičková představila roudnickým dětem období romantismu

Jako každý rok, ujala se i letos paní Zora Křičková náročného úkolu získat děti pro klasickou hudbu a uspořádala v Galerii moderního umění sérii koncertů pro roudnické školy. 23. března jsem se rád jednoho z nich zúčastnil. V minulém roce představila žačka Josefa Páleníčka hudbu klasicismu, tentokrát se věnovala období romantismu.

Lépe než Minutovým valčíkem Des-dur od Fryderyka Chopina svůj koncert ani začít nemohla. Zasvěcený výklad doprovázel dále jedno z Improptu Franze Schuberta (1797–1828), Revoluční etudu c-moll, Nocturno c-moll a Valčík h-moll z pera Fryderika Chopina (1810–1849) a na závěr dvě Nocturna (Blažená smrt a Sen lásky) od Ference Liszta (1811–1886).

Hudební romantismus je téma nesmírně rozsáhlé a různorodé. Vybrat reprezentativní a zároveň poměrně krátká díla pro klavír a shrnout je i s průvodním slovem do zhruba hodinového pořadu pro děti je úkol velice obtížný. Autorka koncipovala program po časové ose od začátků romantismu až k pozdnímu období. Věnovala se jen těm nejdůležitějším mistrům, jejichž díla vybrala s velkou rozvahou a citem. Hrála na klavír a hovořila se šarmem sobě vlastním. Slavnou Chopinovu Revoluční etudu c-moll interpretovala s velkou razancí a expresivním výrazem, tak jak to má být. Nocturno c-moll pak mělo napětí a kontrast mezi prostřední epizodou (bouře v zahradě) a částmi krajními, které mají naopak přinášet noční (to správné nocturnové) ticho a klid. V Lisztových skladbách předvedla svou brilantní techniku. Snad jen slavnému Snu lásky (Liebestraumu) by patrně lépe svědčily pomalejší tempo a méně razance ve vrcholu skladby. Tady však záleží na osobním přístupu každého interpreta.

Paní Zoře náleží obrovský dík za to, že dětem zasvěceně a přitom srozumitelně dokáže slovem i hrou svět klasické hudby přiblížit. Její koncerty nikdy nejsou jen „nudným učením“, ale dobrodružstvím poznání a ušlechtilou zábavou, která může rozhodujícím způsobem ovlivnit další cestu životem.

 

Jan Potůček

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>