Virtuální výstava fotografií Vladimíra Pokorného na webových stránkách galerie

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem otevřela pod názvem Černobílá krajina na svých webových stránkách virtuální výstavu věnovanou fotografiím Vladimíra Pokorného (* 1923, Praha), představující pohled na krajinu Podřipska a Českého Středohoří. Autor získal mezinárodní uznání a ocenění v mnoha světových soutěžích. Přesto se nestal profesionálem, celý život pracoval v chemickém průmyslu a fotografováním se zabýval spíše jako koníčkem. Od šedesátých let byl členem sdružení fotografů v Roudnici nad Labem a roku 1974 vstoupil do Lovosické skupiny 7. S nimi se účastnil jak domácích, tak mezinárodních výstav, mezi nimiž je třeba vyzdvihnout ocenění z Essexu, z Hong Kongu, z Macaa a ze Singapuru. Od roku 1976 je zároveň spojen s roudnickou galerií, se kterou spolupracoval až do roku 2003 a pro kterou připravoval mnohé reportáže a dokumentace kulturních akcí.

Ve své tvorbě se Vladimír Pokorný nezaměřoval pouze na jeden fotografický žánr. Nalezneme u něj portréty, momentky, dokumentace architektury i společenských událostí, detaily přírody i široké záběry krajiny. Společným znakem, prostupujícím celou tvorbou, je pak snaha o zachycení atmosféry a jedinečného momentu. Jeho černobílé fotografie jsou jakoby svědectvím neopakovatelných situací, pomíjivých okamžiků, zanechaných někde v nezvratném toku času.

Série zveřejněných černobílých fotografií pochází z početného souboru, který Vladimír Pokorný roudnické galerii věnoval v roce 2012. Výběr panoramatických i detailnějších záběrů zachycuje proměny ročních dob v krajině Podřipska a Českého Středohoří s nepřehlédnutelnou snahou o vystižení charakteru počasí, které se rozhodujícím způsobem podílí na atmosféře snímku.

Virtuální výstavu je možno shlédnout do 30. 6. 2012 na nových internetových stránkách galerie www.galerieroudnice.cz/vystavy.

Miroslav Divina, kurátor sbírky GMU v Roudnici nad Labem

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>