Beseda s významnou roudnickou osobností

V Galerii moderního umění proběhla 26. ledna 2012 beseda s architektem Pavlem Mošťákem, který je s Roudnicí nad Labem úzce spojen svou osobní historií. Prožil tu své dětství, přátelil se se syny Maxe Lobkowicze, a tak si také dodnes důvěrně pamatuje, jak vypadal interiér zámku s jedinečnou obrazovou sbírkou i dalším uměleckým zařízením. Po studiích na fakultě architektury ČVUT se zabýval tvorbou územních plánů. Jedním z prvních z nich byl ten roudnický. Pomáhal rovněž zakládat Krajské středisko památkové péče v Ústí nad Labem. V šedesátých letech vypracoval nadčasový modernistický projekt rekonstrukce lobkowiczké jízdárny, v níž roudnická galerie sídlí dodnes. Přínos Pavla Mošťáka pro památkovou péči ve druhé polovině 20. století je však mnohem širší, důležitým počinem je i jeho podíl na vytvoření prvního zákona o ochraně památek.
Na besedě, jíž se k naší velké radosti účastnili i William Lobkowicz a starosta města Roudnice nad Labem Vladimír Urban, vyprávěl Pavel Mošťák o podobě města před druhou světovou válkou, kdy byla Roudnice okresním městem a skutečnou kulturní metropolí Podřipska. Dále byla řeč o dramatických změnách v letech čtyřicátých a padesátých, kdy došlo na vystěhování zámeckého zařízení včetně slavné obrazové sbírky. Architekt Mošťák vzpomínal na své přátelství a spolupráci s Milošem Saxlem, prvním ředitelem galerie, s nímž se snažili navrátit Roudnici její kulturní identitu. Osvětlil také svůj podíl na budování památkové péče ve druhé polovině 20. století a upozornil na možnosti obnovy roudnické kulturní tradice. Navazující diskuse mezi hosty, v níž vynikl svými živými vzpomínkami jednadevadesátiletý pan Prepsl, poté přinesla celou řadu zajímavých informací o Roudnici a její kulturní historii. Nebylo opomenuto ani ožehavé téma odlesnění Řípu. Beseda, jež se nesla tak trochu v obrozeneckém duchu, v mnohých probudila touhu po návratu do časů, kdy kultura hrála v životě obyvatel města podstatnou roli.

Miroslav Divina, kurátor sbírky GMU v Roudnici nad Labem

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>