Nejnovější tituly

Pozvánka na výstavu Ostrava! Ostrava! (2012)

Již 9. února Vás zveme na slavnostní vernisáž dvou nových výstav: Ostrava! Ostrava! aneb Nejen zlatá šedesátá ze sbírek GVU v Ostravě z cyklu Regionální galerie (9. 2. – 15. 4.. 2012) a Milada Poliánová – Malba na divoko z cyklu Nová jména (9. 2. – 4. 3. 2012).

Roudnická galerie postupně představuje ty nejkvalitnější sbírky sesterských institucí a umožňuje tak porovnávat kvalitu i specifičnost různých sbírkových fondů. Možná si mnozí z Vás vybaví první počin tohoto cyklu – výstavu Sdružení výtvarných umělců moravských z Galerie výtvarného umění v Hodoníně, která vytvořila efektní pandán ke sto let staré roudnické kolekci umění z přelomu 19. a 20. století ve vstupní části stálé expozice. Tentokrát se zaměříme na sever Moravy a na srovnání uměleckých kolekcí z druhé poloviny 20. století. Soustředíme se především na klíčové období šedesátých let, které představovalo jednu z nejvýznamnějších sběratelských kapitol v historii regionálních galerií. Vedle kvalitní roudnické sbírky se tak zaskví výběr toho nejlepšího z bohatých fondů Galerie výtvarného umění v Ostravě. Představí se tu špičková díla klasiků českého moderního umění od informelu až k nové figuraci. Stěžejní umělecké tendence své doby zastoupí například obrazy a sochy Josefa Istlera, Mikuláše Medka, Karla Nepraše, Bedřicha Dlouhého, Stanislava Kolíbala, Čestmíra Kafky, Otakara Slavíka, Adrieny Šimotové či Jiřího Načeradského. V zajímavé sestavě nebudou chybět ani díla ostravských autorů (malíře Eduarda Ovčáčka a tvůrce nevšedních geometrických objektů Jiřího Bielického), která svým významem a kvalitou dalece přesáhla hranice regionu. Druhý titul představí dosud téměř neznámou samorostlou autorku Miladu Poliánovou (*1954) ze severomoravských Hukvald, rodiště vášnivé hudby Leoše Janáčka. Její monumentální obrazy z doby kolem poloviny osmdesátých let, jimž vévodí kontrapunkt černé a žluté či černé a červené, reprezentují autentickou domácí alternativu k německé divoké malbě nové vlny. Drsný, dynamický výraz vyrůstá z pocitů vnitřní úzkosti a dramatičnosti osudu.

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>