Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem představuje program na rok 2012

Milí přátelé výtvarného umění, rádi bychom Vás pozvali na nové programy, které jsme pro Vás přichystali do roku 2012. Čeká Vás pestrá řada větších projektů i menších, doplňujících výstav. V této pozvánce si Vás dovolíme upozornit jen na některé. Se všemi tituly se můžete podrobněji seznámit přímo v galerii nebo na našem webu.

Ani v tomto roce se galerie nevyhne poukazům na svou tradici a genia loci. Důležitou roli sehraje zejména výstava zakladatele českého moderního umění Miloše Jiránka, která se bude vázat k zakladatelské etapě historie z počátku 20. století. Vždyť to byl právě Miloš Jiránek, kdo seznámil roudnického mecenáše Augusta Švagrovského s malířem Antonínem Slavíčkem a zasloužil se tak o vznik unikátní sbírky Slavíčkových děl v roudnické galerii. Sám Miloš Jiránek je v ní zastoupen mimořádnou kolekcí deseti děl, z nichž čtyři zdobí vstupní část stálé expozice. Výstavu z volného cyklu Počátky moderny, navazující na  předloňskou jubilejní výstavu Antonína Slavíčka ke stému výročí založení galerie a stému výročí umělcova úmrtí a na loňský projekt František Kaván / hvězda Mařákovy školy, připravujeme ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu. V příštím roce na ni naváže výstava roudnického rodáka Otakara Nejedlého (1883–1957).

K roudnické historii se bude vázat také Výstava jednoho obrazu, která spolu s mariánským obrazem z kostela Narození Panny Marie představí rovněž restaurátorský postup Jiřího Brodského na záchraně díla. V historii galerie zakotví i překvapivá výstava fotografií amerického fotografa, novináře a bluesmana Charlese Sawyera, který navštívil v roce 1976 roudnickou galerii, aby dokumentoval mistra Josefa Sudka během utajené návštěvy vernisáže jedné z jeho posledních výstav. Galerie tak připomene zajímavý příběh spojený s legendou české fotografie, ale i s americkou reflexí života v tehdejší československé společnosti.

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>