Galerie uvede Dokumentární film „Vratislav Effenberger aneb lov na černého žraloka“

Vážení čtenáři a návštěvníci galerie, rádi bychom Vás pozvali do galerie ve čtvrtek 7. února, kdy Vás od 17.00 hodin čeká filmový večer a promítaní dokumentárního filmu „Vratislav Effenberger aneb lov na černého žraloka“. Film režiséra a scénáristy Davida Jeřaba představuje jednu z nejvýznamnějších postav českého poválečného surrealismu – Vratislava Effenbergera, básníka a teoretika, jehož tvorba odráží svébytný přístup k realitě totalitního Československa, ale i nesmlouvavé postoje k celé euro-atlantické civilizaci.  Výběr tohoto programu není náhodný, neboť stěžejním dílem současné výstavy Mikuláše Medka je právě Effenbergerův portrét nazvaný „Příšera, která chce žít líbezně“.

Obě výrazné osobnosti českého kulturního života potkal v době totalitního režimu podobný nedůstojný osud.  Vratislav Effenberger již během studií na Filozofické fakultě v Praze pracoval v Československém filmovém ústavu, odkud byl ale v roce 1954 z politických důvodů propuštěn a do roku 1966 pracoval jako dělník na podzemním splynování uhlí. Na konci 60. let krátce působil na Filozofickém ústavu ČSAV, odkud byl v roce 1970 opět propuštěn. V důsledku těžkých pracovních podmínek byl později v invalidním důchodu.  I přes nepříznivé dobové podmínky byl Vratislav Effenberger vůdčí osobností obnovené Surrealistické skupiny, a to nejen po teoretické stránce (v roce 1969 redigoval surrealistickou revui Analogon, později publikoval v řadě novin a časopisů zabývajících se literaturou, divadlem a výtvarným uměním. Velká část jeho tvorby však vyšla pouze samizdatem, nebo je ještě nezpracovaná ve formě rukopisů), ale i po stránce organizační.

Ve filmu se často připomínají recesistické akce surrealistické skupiny v podobě vesele provokativních happeningů.  Ty odkazují též na Effenbergerovo citované krédo, že „Umění je hra“. (z textu distributora CinemArt)

Budete svědky prolínání fikce a reality, hraného filmu a dokumentu, poezie a teoretické reflexe, nadsázky a intimní zpovědi.  Během návštěvy filmového večera Vám bude zpřístupněna kromě stálé expozice také výstava Mikuláše Medka, kterou můžete pak navštívit již jen do neděle 10. února. Galerie se poté veřejnosti uzavře a nové výstavy budou zahájeny ve čtvrtek 21. února od 17.00 hodin. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Lucie Švec Kabrlová

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>