Václav Cigler: Nevšední prostorový zážitek v galerii

Václav Cigler (*1929) ve spolupráci s Michalem Motyčkou (*1974) vytvoří u příležitosti svých devadesátin pro velký sál galerie monumentální instalaci nazvanou Světelné pole. Světlo jakožto svrchovaný nehmotný výtvarný prostředek i jako významný symbol bude dominovat celé výstavě, jež se uskuteční od 21. 2. do 5. 5. 2019.

Neúnavný prostorový experimentátor, tvůrce skleněných objektů, autor instalací a studií architektonické povahy, Václav Cigler, vstoupil na uměleckou scénu koncem padesátých let. Svým počínáním předjímal rodící se koncepty soudobého výtvarného vyjadřování (konstruktivní tendence, minimalismus, land-art, světelnou a kinetickou plastiku, vizionářské environmentální koncepty i moderní šperk). Doménou jeho tvorby je práce s prostorem, s optickými vlastnostmi skla, zrcadlovými povrchy, světlem a s vodou. V letech 1951–1957 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Josefa Kaplického. V roce 1965 založil a do roku 1979 vedl ateliér Sklo v architektuře na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde ovlivnil celou generaci zajímavých osobností slovenské umělecké scény.

Instalace v podobě přísně geometricky vymezeného pulzujícího světelného oblaku se bude v určitém intervalu vynořovat z bílé neutrality, aby se zjevila a oslnila prostor galerie. Tichý levitující shluk světelných vertikál svou povahou a rozsáhlým měřítkem bude předurčovat pohyb diváka a dokonce jej vyzývat, aby do něj vstoupil a díky němu prožil jedinečný prostorový zážitek. Umožní definovat a nově interpretovat prostor klenutého sálu jízdárny pomocí nových os a tras, jež může návštěvník při svém pohybu uvnitř sálu využívat. „Světelně dýchající“ realizace sestávající ze zářivek zavěšených na půdorysu čtverce však nebude jedinou Ciglerovou „světelnou“ prací zastoupenou na výstavě, jejíž vodící koncepcí je vedle sebe představit současnou site-specific instalaci a rané dílo. Konfrontace počátku a zralého závěru Ciglerovy tvorby zde nahrazuje úlohu retrospektivy a zprostředkovává diváku úvahu nad vývojem umělcovy kariéry. Pandán k instalaci budou tvořit dosud nepublikované kresby, pracovní návrhy a realizace světelných systémů a struktur ze sedmdesátých let z archivu autora. Součástí výstavy bude rovněž projekce stěžejních prací autora, v nichž je světlo pasováno na hlavní výtvarný prostředek. Taktéž katalog k výstavě představuje souhrnnější obraz světelných instalací a objektů Václava Ciglera z období od sedmdesátých let po současnost, které od roku 1999 vznikaly ve spolupráci s Michalem Motyčkou.

Magdalena Deverová

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>