Pozvánka na výstavu Mikuláše Medka

 


V Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem bude ve čtvrtek 6. prosince slavnostně zahájena výstava Mikuláše Medka. Výstava potrvá do 10. února 2018.

V roce 2002 se v Praze konala velká Medkova výstava, která musela být v důsledku povodně předčasně ukončena, takže ji mohl navštívit jen malý počet návštěvníků. V jejím rámci uspořádalo vědecko-výzkumné pracoviště AVU sympozium s názvem Mikuláš Medek uzavřený problém nebo aktuální fenomén českého umění?, na kterém vystoupila se svými referáty řada odborníků. Sympozium potvrdilo, že Medkovo dílo zůstává inspirativní i mimo svou dobu. Připravovaná výstava v roudnické galerii chce připomenout význam Medkova díla a jeho inspirativní kořeny. Neklade si nárok na rozsáhlou prezentaci, chce pouze připomenout, že Medkovo dílo patří době, ve které vznikalo, že si však stále udržuje zvláštní osobitost a suverénnost, která zůstává neopakovatelná. Proto bude Medkova výstava koncipována jako analýza několika uzlových bodů, které utvářely charakter Medkova výtvarného jazyka. Dotkne se první etapy, kdy zkoumal vegetativní a biologické procesy, připomene surreálnou úzkost, pocit osamělosti a ohroženosti. Stav stísněnosti narůstal, a proto Medek změnil výtvarnou strukturu obrazu. Tento přerod bude ve výběru obrazů detailněji představen, protože tvoří hlavní osu jeho uměleckého odkazu. Medek svěřil váhu výrazu barvě – základními tóny byla červená a modrá – které svědčily o existenci vyjádřené v záchvatu existence. I když člověk není přítomen, všechno se odehrává skrze něho, je v procesu díla stále přítomen svým tělem, svou psychickou i citovou stránkou svou myšlenou – celou svou bytostí. Všechno je s ním spojeno a všechno k němu směřuje, bolest i zoufalství. Stále hledá sebe samého a obrací se k tomu, co jej přesahuje. Medkovo poselství neskončilo dobou svého působení, v odcizeném světě je stále přítomné. Jeho aktuálnost potvrdí připravovaná výstava.

Miroslava Hlaváčková, autorka výstavy

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>