Stálá expozice výtvarného umění 20. století zase trochu jinak

Ve sbírkách Galerie moderního umění se nachází přes 3000 obrazů, soch, kreseb, grafik a děl užitého umění. Vzhledem ke kapacitě jediného výstavního prostoru mohou návštěvníci vidět jen zlomek tohoto bohatství. Tím větší je potom závazek, zvolit promyšlený a výtvarně přitažlivý soubor, v němž žádné dílo nefunguje jen „samo o sobě“, ale vždy ve vztahu k celku. A tento výběr neustále inovovat.

Jak pravidelní návštěvníci galerie vědí, ona stálá expozice totiž v žádném případě nebyla a není neměnná. Například od poloviny loňského roku ji zdobí zápůjčka z pražské soukromé sbírky, tři krásné a svrchovaně kvalitní obrazy Josefa Čapka v duchu jeho osobitého pojetí kubismu.

Po letní výstavě současné umělkyně Veroniky Richterové zůstává dočasně v prostoru stálé expozice jedno její PET-artové dílo, imitující živou přírodu. Připomínkou nedávné výstavy z nového cyklu Učitel a žák je potom obraz Pavla Šmída, malíře střední generace, jenž jeden obraz ze své výstavy galerii dokonce věnoval. Zařadil se tak do dlouhé řady donátorů a donátorek roudnické galerie – umělců, sběratelů a dalších příznivců – kteří se i v době, kdy prostředky na nákup nových akvizic nejsou zdaleka dostatečné, zasluhují o rozšiřování sbírek.

P. S. Od listopadu Vás čeká další překvapení, a tím jsou barvy v prostoru stálé expozice. Zajímavé a dodnes funkční výstavní panely, které byly pro galerii navrženy současně se skvělou rekonstrukcí a adaptací bývalé lobkowiczké jízdárny v první polovině šedesátých let, jsme se po důkladné úvaze rozhodli oživit barvami. Přijďte se podívat, jak. Jste srdečně zváni.

 

Andrea Turjanicová, kurátorka galerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>