Zapomenutá osobnost české avantgardy – Antonín Heythum

Zajímá Vás kulturní a umělecký život první republiky či scénografie Osvobozeného divadla? Pak si jistě nenechte ve dnech 20. 9. – 25. 11. 2018 ujít výstavu pozoruhodné osobnosti české avantgardy – architekta, designéra, scénografa a grafika Antonína Heythuma – dvorního estetického poradce bytové kultury mnoha literátů a dalších představitelů tehdejších kulturních kruhů.

Dílo a osobnost Antonína Heythuma (1901–1954) jsou pravděpodobně známy jen hrstce zasvěcených badatelů, ovšem v zahraničí – především ve Spojených státech amerických, kam v roce 1938 emigroval, je považován za zakladatele oboru průmyslového designu a jeho práce má pochopitelně zcela jinou váhu.

Antonín Heythum je příkladem univerzálně zaměřeného meziválečného umělce, působícího ve více odvětvích výtvarného umění, tvůrce, který své dílo sám teoreticky reflektuje a je pevně propojený se společenským a intelektuálním podhoubím své doby. Výstava představí Heythumovo dílo v celé jeho šíři. Vystaveny budou jeho scénické návrhy ovlivněné konstruktivismem, které vytvářel v druhé polovině dvacátých let především pro Osvobozené divadlo, a které hrály pro české výtvarné umění a divadlo přelomovou roli. Představíme ale také jeho práce pro Národní či Vinohradské divadlo. Na výstavě budou prezentovány také ukázky Heythumovy nábytkářské tvorby a jeho dílo architektonické. Nahlédneme také do Heythumova života po roce 1938, kdy působil na univerzitách v USA.

Výstavní projekt roudnické galerie v režii tří autorů Mgr. Vojtěcha Poláčka, Mgr. Jakuba Potůčka a Mgr. Venduly Potůčkové Jurášové je nanejvýš výjimečný. Poprvé totiž představí Heythumův odkaz širší veřejnosti, odkryje dosud neobjasněné souvislosti a nově připsaná Heythumova autorství. Těšit se můžete na makety scén Osvobozeného a Národního divadla, interiéry domu architekta Evžena Linharta, pohled do domácnosti básníka Františka Halase, exponáty dobového nábytku, včetně známého „básnického křesla“ Františka Halase, v němž měl básník podle představ designéra skládat své verše.

Těšíme se na viděnou na vernisáži 20. 9. v 17:00 s tematicky zvoleným živým hudebním vystoupením.

Magdalena Deverová

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>