Pozvánka na výstavu, která musí oslovit všechny Podřipany

Milí čtenáři, srdečně Vás zveme ve čtvrtek 21. června v 17 hodin na zahájení stěžejní výstavy letošního roku, kterou jsme připravili ke 150. výročí vylomení základního kamene z hory Říp pro stavbu Národního divadla. Autorkou výstavy je Veronika Hulíková, s níž jsme úspěšně spolupracovali v roce 2016 na výstavě Antonína Hudečka. V hudební části vernisáže vystoupí Fojtův komorní sbor se speciálně připraveným programem.

V roce 2018 uplynulo 150 let od položení základních kamenů Národního divadla. Jeho stavba se stala nejvýraznějším projektem obrozeneckého hnutí, který zasáhl všechny vrstvy obyvatelstva. Na umělecké výzdobě se podílela skupina významných malířů a sochařů, kteří jsou dnes označováni jako generace Národního divadla. Vyzvednutí základního kamene z hory Říp dne 11. května 1868 a jeho následná cesta a slavnostní předání v Praze, se stalo jednou z nejvýznamnějších událostí 19. století v dějinách Podřipska, které se zúčastnila i řada osobností z Roudnice nad Labem.

Výstava Národ sobě připomene tyto slavné dny v dobovém kontextu a představí umělecká díla spjatá s výzdobou Národní divadla, např. malby Julia Mařáka, Vojtěcha Hynaise a Františka Ženíška, ale i další obrazy, které znázorňují památnou horu Říp. Ústředním exponátem bude prapor Josefa Mánesa zhotovený roku 1864 pro Zpěvácký spolek Říp, jehož členové základní kámen doprovázeli do Prahy.

K výstavě budou patřit též zajímavé doprovodné programy. Chystáme pro Vás na sobotu 8. 9. tradiční galerijní odpoledne, ve kterém předvede Českou besedu renomovaný soubor Chorea historica a přednášku o kulturních dějinách na Podřipsku v době zakládání Národního divadla prosloví Nina Milotová, znalkyně kulturní historie Podřipska z druhé poloviny 19. století. S autorkou výstavy, Veronikou Hulíkovou se setkáme na vernisáži, kde pronese úvodní slovo, a na závěr 9. 9. na komentované prohlídce. Nenechte si ujít tuto mimořádnou událost k poctě jedné z nejslavnějších kapitol podřipského kulturního dění.

Veronika Hulíková a Alena Potůčková

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>