Poezii to v galerii sluší

V galerii se zabydleli mladí básníci. Stává se z toho tradice. Milan Děžinský je již třetím rokem přivádí po symbolickém jarním výstupu na Říp, aby se mezi obrazy navzájem inspirovali autorským přednesem nových básní.

V sobotu 12. listopadu v 16 hodin se jarnímu setkání narodila podzimní sestra. Miloš Makovský, redaktor literárně kulturního čtvrtletníku H_aluze a oblíbený pedagog roudnické ZUŠ, uvedl na scénu čtyři mladé básnířky, které  přednesly ukázky ze své nejnovější tvorby. Jitka Filařová, Anica Jenski, Žaneta Lichtenbergová a Janele z Liků se představily jako zajímavé, vyhraněné osobnosti s originálním básnickým výrazem, pro nějž je charakteristická autenticita a bohatá imaginace. Miloš Makovský každou z nich uvedl stručným slovem a poté spolu s Vítkem Kruntorádem krátkou hudební improvizací pro kytaru a housle na téma jedné charakteristické básně. Janele z Liků přednesla své verše v podobě melodramu a zpěvu za doprovodu kytary Rudolfa Kalaše.

Básnická prezentace si nemohla přát výstižnější kulisu než je výstava Miloše Alexandra Bazovského (1899–1968), zakladatele slovenského moderního umění, jehož výraz je plný poetických zkratek a metafor. Obrazy krajin a zátiší míří úsporným jazykem – stejně jako básně – přímo do středu věcí a oslovují diváky napříč generacemi.

Alena Potůčková

ředitelka galerie

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>