Pozvánka na výstavu Jiří Franta a David Böhm: Sbírky jinak / před, za, skrz, v

V galerii moderního umění v Roudnici nad Labem bude ve čtvrtek 22. února slavnostně zahájena výstava Jiří Franta / David Böhm: Sbírky jinak / před, za skrz, v. Výstava potrvá do 15. dubna 2018.

Umělecká dvojice Jiří Franta – David Böhm působí na české scéně od roku 2006. Během své jedenáctileté spolupráce ovládli již několik stálých expozic renomovaných českých galerií a svými nonkonformními vstupy rozčeřili stojaté vody výstavní galerijní praxe. V hravé výstavě Půlka kapra, žena ve žlutém, výčep a květiny, která proběhla v roce 2015 v Galerii výtvarného umění v Chebu, se autoři zaměřili na výběr obrazů z depozitáře chebské galerie a jejich svéráznou interpretaci pomocí kresebného média. Zcela jinak si počínali v projektu Za obrazy zamýšleném pro Moravskou galerii v Brně (2016), v němž naopak obrazy ze stálé expozice nahradili svými nástěnnými monochromatickými kresbami. V roce 2018 v rámci volného cyklu Pohledy do sbírek přivítá tuto tvůrčí dvojici také stálá expozice Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, jež bude dočasně rozšířena do všech výstavních prostor barokní jízdárny a obohacena o výtvarná díla z let 1970–2017. Oproti předešlým projektům se autoři více než na narativnost soustředí na prostor, do něhož je umělecké dílo zasazeno a snaží se skrze zkreslení vizuálních vjemů probudit v divácích jejich představivost. Návštěvníci budou mít navíc na začátku výstavy jedinečnou možnost porovnat stav expozice před a po nainstalování intervencí Jiřího Franty a Davida Böhma, které se na výstavě objeví až v dalším týdnu po vernisáži.

Petra Mazáčová

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>