Pohled zpět i kupředu

Milí návštěvníci roudnické galerie, milí čtenáři, dovolte mi, abych se spolu s Vámi za celou galerii rozloučila s uplynulým rokem a poděkovala Vám za přízeň, jíž jste nás zahrnovali. Velmi si jí vážíme. Jsme rádi, že je pro Vás galerie stále přitažlivým místem, kam se rádi vydáváte za odpočinkem, estetickým uspokojením i poznáním. Připravili jsme pro Vás pestré výstavní i doprovodné programy. Každý z Vás si, jak doufáme, mohl vybrat právě ten svůj, pro něj zajímavý. Na začátku roku asi mnohé překvapila výstava „Válečná zóna“, jíž jsme chtěli upozornit na stále aktuální nebezpečí a jeho potenciální důsledky pro svět kultury a umění. Výstava a přednášky s ní spojené vzbudily velký zájem mladých lidí. Velmi nás těšilo, že jim není svět lhostejný a že o něm chtějí do hloubky přemýšlet a snažit se hledat cesty k nápravě. Radikálnost pojetí tohoto projektu vyvážila klasická letní výstava zakladatele českého moderního sochařství Jana Štursy, kterou jsme připravili ve spolupráci s Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě sídlící v umělcově rodišti. Zaskvěla se na ní především krása Štursových ženských aktů.

Činnost galerie se samozřejmě nemůže obejít bez spolupráce s roudnickými partnery. Jsme za ni velmi vděční. Mezi ty nejčastější patří například Kulturní zařízení města, Základní umělecká škola, Římskokatolická farnost a Vlastivědný spolek Říp. Koncertovaly u nás stálice paní Zora Křičková a Jana Štěrbová, které se těší zájmu širokého publika a pravidelně obohacují pestrý hudební život v galerii. Svou výstavní premiéru měla v galerii Vladimíra Drahozalová, hostovali u nás senioři z Ateliéru Výtvarka vedeného Jitkou Kratochvílovou. Za vynikající spolupráci jsme velmi zavázání doc. Stanislavu Danišovi, jenž do galerie každoročně přináší v rámci Noci vědců nějaké neotřelé vědecké téma. V loňském roce se soustředilo v přednášce archeologa Petra Nového na problematiku některých záhad spojených s počátky stavby augustiniánského kláštera v Roudnici. Ke stálým spolupracovníkům patří restaurátor Jiří Brodský, jemuž vděčíme za péči o náš sbírkový fond. Jim všem děkujeme a těšíme se na další pokračování společných dobrodružství ducha. Děkujeme rovněž městu Roudnice nad Labem za podporu, díky níž můžeme v galerii hostit vynikající hudební interprety a pořádat celou škálu zajímavých programů pro děti, které pro ně připravuje naše edukátorka Lucie Kabrlová.

A co pro Vás chystáme v tomto roce? Opět pestrý výstavní program, který doprovodí přednášky, besedy, koncerty všech hudebních žánrů, filmová i divadelní představení, výtvarné dílny. Budeme pro Vás opět pracovat naplno. Hlavní titul roku, jenž vznikne ve spolupráci s Národní galerií v Praze, ponese název „Národ sobě“. Bude se vztahovat ke 150. výročí vyzvednutí základního kamene pro stavbu Národního divadla z hory Říp. Tato událost sehrála zásadní roli v tehdejším kulturně společenském životě Podřipska. Výstava jistě přiláká pozornost všech zanícených roudnických patriotů. Doufáme, že se podaří městu Roudnice uskutečnit na závěr výstavy ve spolupráci s Tylovým divadlem v Plzni slavnostní představení opery Libuše. Neopomineme ani další výročí spojená s roky 1918 a 1968. Celoroční program bude korunovat výstava Mikuláše Medka, která připomene jeho legendární prezentaci v roudnické galerii z roku 1988, za níž se sjížděli návštěvníci z celé republiky. Její autorkou bude dlouholetá ředitelka galerie Miroslava Hlaváčková. Doufám, že Vás nastíněný program osloví a že za námi opět rádi přijdete do galerie. Těšíme se na Vás.

Za celý galerijní tým

Alena Potůčková, ředitelka galerie

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>