Pozvánka na výstavu „Vdovy S“

Vážení návštěvníci galerie, srdečně Vás zveme na poslední akce tohoto roku. Výstavu „Vdovy S“ zahájíme ve čtvrtek 7. prosince v 17 hodin a budete se na ni moci přijít podívat až do 11. února 2018. Zakončíme ji komentovanou prohlídkou s hlavními protagonistkami, vdovami Christine Sekalovou, Duňou Slavíkovou a Lenkou Sýkorovou.

Na výstavě se setkáte s díly tří velkých osobností českého umění druhé poloviny 20. století Zbyňka Sekala, Otakara Slavíka a Zdeňka Sýkory. Jejich díla budou představena jejich životními partnerkami, vdovami. Autorka výstavy Duňa Slavíková požádala o spolupráci na výstavě své dvě přítelkyně, Lenku Sýkorovou a Christine Sekalovou. Výstava je pojímána jako jejich osobní zamyšlení, které by mohlo diváka vést k hlubšímu pochopení uměleckých děl. Zároveň je ovšem i snahou o otevření nových pohledů na umění.

Christine Sekalová, citlivá partnerka introvertního umělce, která jej v cizí zemi (Zbyněk Sekal žil od roku 1970 ve Vídni) zásadním způsobem podpořila existenčně i ve věci tvorby, se v intimním výběru děl soustřeďuje jak na důležité biografické aspekty jeho osobnosti, tak i na vzájemný partnerský dialog. Lenka Sýkorová, umělkyně, kurátorka, publicistka a vydavatelka, je partnerkou, spolupracovnicí a v neposlední řadě spoluautorkou Zdeňka Sýkory. Od smrti Zdeňka Sýkory pečuje neúnavně o upevnění jeho odkazu v kulturním povědomí. Její téma směřuje do budoucnosti. Koncept Muzea Sýkorových děl, z nichž v Roudnici bude prezentovat dvě stěžejní, je jedním z dalších úkolů, které si Lenka Sýkorová vytyčila. Historička umění Duňa Slavíková se zabývá úvahou o složitém vztahu Otakara Slavíka k vlastnímu dílu. Pro malířovo okolí bylo nepochopitelné, z jakého důvodu stále ničil svá nejlepší díla, často i po uplynutí několika desetiletí od vzniku. Neustálý boj s obrazy byl charakteristickým pro Slavíkovu urputnost.

Výstava Vdovy S není pokusem o novou autorskou skupinu. Osobním výkladem ovšem vzniká vzájemná diskuse mezi autorkami, jež se prolíná se společnou snahou o sdílení tohoto způsobu interpretace s divákem.

Duňa Slavíková a Alena Potůčková

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>