POZVÁNKA NA ŘÍJNOVÉ PROGRAMY V GALERII

Vážení čtenáři a návštěvníci galerie, rádi bychom Vás pozvali do galerie na podzimní doprovodné programy.

V neděli 1. 10. / 14.00 / navštívíme spolu s architektem Petrem Janošem v rámci „Dne architektury / Roudnice – město nad řekou“ zámecký areál – historické a urbanistické jádro města na ostrohu nad řekou. Prohlédneme si nejstarší a nejcennější roudnické památky – torzo románského biskupského hradu z 12. století, objekt galerie a přilehlého dvora, Kapucínský klášter a nově zpřístupněné sály sladoven barokního pivovaru. Dojde i na prezentaci vizí možné náplně těchto památek a jejich potenciálu pro budoucí kulturní využití.

K vycházce pořádané ve spolupráci s Vlastivědným spolkem Říp se sejdeme před Galerií moderního umění, Očkova 5.

Ve čtvrtek 5. 10. /17.00/ Vás okouzlí hudba evropského klasicismu na koncertu sopranistky Jany Štěrbové a klavíristky Zory Křičkové. V hudebním programu zazní skladby Ch. W. Glucka, J. Haydna, J. Myslivečka, W. A. Mozarta, A. Salieriho a Ludwiga van Beethovena. Průvodní slovo pronesou obě interpretky.

V sobotu 7. 10. / 14.00–17.00 / pořádáme první poprázdninovou sobotní výtvarnou dílnu pro veřejnost na téma Experimentální grafika k výstavě Miloš Michálek / Záznamy. Budeme rozpoznávat předměty, se kterými se setkáváme každý den a které použil autor ke grafickým tiskům. Vyzkoušíme si jednoduchý postup s pomocí nalezených předmětů. Využijeme přitom techniku tisku z plochy (monoprint) čili Gelli plate.

V pátek 20. 10. se v Roudnici koná tradiční „Noc vědců“. Program v galerii začne od

16.00 hodin vernisáží výstavy „Roudnické památky objektivem fyzika Stanislava Daniše“.
Od 17.00 hodin prosloví archeolog Petr Nový přednášku „Stavební počátky areálu augustiniánského kláštera a chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Roudnici nad Labem“.

V neděli 29. 10. / 17.00 / se uskuteční koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie – Pražští pěvci pod vedením Stanislava Mistra přednesou dva koncerty pro sbor ukrajinského skladatele Dmitrije Stěpanoviče Bortňanského a Requiem Alfreda Schnittkeho. Klasický text mše za zemřelé se v rukou geniálního skladatele proměňuje ve fascinující, spirituálně extatickou hudbu, včetně použití bicích nástrojů, basové a elektrické kytary. Nenechte si ujít mimořádnou příležitost vyslechnout koncert, který pořádá galerie ve spolupráci s Římskokatolickou farností v Roudnici nad Labem a je věnován památce všech významných osobností roudnické historie.

A do třetice zazní – tentokrát opět v galerii – na koncertě Jany Vlachové a Mikaela Ericssona Ciaccona pro housle a violoncello G. F. Haendela v úpravě Mikaela Ericssona, Duo č. 2 B. Martinů, Dvojhry věnované J. Vlachové a M. Ericssonovi Z. Lukáše, Osm duet R. Gliera a Sedm maďarských lidových písní B. Bartóka.

Většina výše uvedených programů je věnována letošním oslavám 850. výročí první písemné zmínky o městě Roudnici. O dalších akcích Vás budeme informovat v dalším vydání. Těšíme se na Vaši návštěvu!

GMU Lucie Kabrlová

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>