Podřipané sobě! Znovuotevření roudnického pivovaru po čtyřiceti letech

Když padl 26. února 2016 na jednání čerstvě vytvořeného Sboru pro zřízení Podřipského divadla, jenž se stal později součástí Vlastivědného spolku Říp, návrh, aby při znovuotevření roudnického pivovaru zazpívala Jana Štěrbová Proroctví ze Smetanovy opery Libuše, zdálo se některým účastníkům, že jde o vzdálený sen. Ten sen se však v pátek 15. září 2017 uskutečnil.

Vlastivědný spolek pod vedením osvíceného předsedy MUDr. Ondřeje Krajníka pozval do prostor barokní části pivovaru roudnickou veřejnost. Předcházela tomu usilovná práce firmy pana Šoula, která se zasloužila o náročné vyklizení a zabezpečení podle projektu statika ing. Jana Vinaře pod dohledem vedoucího odboru místního hospodářství Roberta Manna. Spolek nechal prostor pojistit, vybavil ho nutným zařízením a pozval vzácné hosty. Přijeli senátor Hassan Mezian, Václav Němec, místopředseda Společnosti Bedřicha Smetany a prof. Jan Royt, prorektor Univerzity Karlovy v Praze. Roudnici reprezentovali starosta Vladimír Urban a místostarosta František Padělek. A přišla roudnická veřejnost i přespolní hosté v maximálním možném počtu povoleném hasičskými předpisy.

Úvodní slovo Ondřeje Krajníka vneslo do dění atmosféru slavné pozdně obrozenecké éry starostování Ervína Špindlera, libretisty Smetanovy Libuše. Připomnělo složitou historii roudnického pivovaru, který je součástí unikátního barokního areálu architekta Antonia Porty svázaného s lobkowiczkým zámkem, jízdárnou – dnes galerií – a špýcharem. A naznačilo, kudy by se měla ubírat další cesta vedoucí ke zbudování kulturního centra – Podřipského divadla vybaveného celou řadou důležitých funkcí včetně minipivovaru a pivovarské restaurace. Předseda spolku připomněl také zásadní roli restaurátora Jiřího Brodského, který se zasloužil o záchranu památky, a architekta Petra Janoše, autora studie rekonstrukce pivovaru. Na závěr se zmínil o příkladné analogii budování Národního divadla a divadla Podřipského. Pak již přišla na řadu sopranistka Jana Šterbová, již přijala roudnická komunita od prvního vystoupení v roce 2010 v Galerii moderního umění jako převtělení slavné předchůdkyně Klementiny Kalašové. Spolu s klavíristkou Alenou Kolaříkovou přednesly po náročné přípravě avizované Proroctví ze slavnostní opery Libuše. Jana Štěrbová zpívala s pokorou u vědomí velkého úkolu, avšak zcela přirozeně, bez zbytečného patosu. Její závěrečné „Český národ neskoná“ přikovalo obecenstvo k sedadlům. Všichni si byli vědomi vážnosti chvíle.

Poté se ujal slova prof. Royt, jenž pronesl hold roudnickým památkám a připomenul význam barokního pivovaru a jeho důležité role v městském životě v minulosti i současnosti a apeloval na jeho nové kulturní využití. Na scénu se vrátily obě hudební interpretky, aby nás provedly všemi historickými divadelními žánry od opery přes operetu až po muzikál. Jejich vystoupení vyprovokovalo posluchače k nadšenému potlesku. Odcházeli s pocitem silného emocionálního zážitku, který již bude navždy spojen s ušlechtilými prostorami jedinečné barokní památky, jimž se bude od nynějška postupně vdechovat nový život.

P. s. Hned druhý den přicházeli do pivovaru v rámci akce „Zažij Roudnici jinak“ další a další zvědaví návštěvníci, kteří se nadchli ideou revitalizace.

Alena Potůčková

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>