Den architektury také v Roudnici nad Labem

První říjnovou neděli se Roudnice nad Labem připojila k oslavám světového Dne architektury. Oslavy v podobě procházek po architektuře, tedy jejího poznávání „na vlastní oči a kůži“, iniciovalo pražské občanské sdružení Kruh. Zapojilo se na třicet měst a městeček v Čechách a na Moravě a zásluhou roudnického studenta architektury Jana Zrzavého mezi nimi nechyběla Roudnice nad Labem. Hlavním průvodcem byl městský architekt Petr Janoš, který velkou skupinu zájemců provedl po známých i zapomenutých stavbách města.

Motto trasy znělo „Od průmyslového věku po současnost“. Cesta zahrnovala bývalý lobkowiczký pivovar, stavební a technickou památku z období baroka, dále architekturu konce 19. století, světlou éru první republiky i rozporuplnou otázku socialistické výstavby a urbanismu a samozřejmě také architekturu současnou.

Galerie moderního umění, která byla spolupořadatelem roudnické akce, děkuje všem zasvěceným průvodcům, díky nimž jsme mohli vstoupit do interiérů pivovaru, evangelického kostela nebo kina Sokol. Děkuje také všem pozorným a zvídavým účastníkům, díky nimž se naplnil smysl celé akce – společně poznávat (své) město s otevřenýma očima i myslí.

 

Andrea Turjanicová, kurátorka galerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>