Pozvánka na výstavu Hany Purkrábkové a Karla Pauzra „Bytosti“

Hanu Purkrábkovou (*1936) a Karla Pauzra (*1936) spojuje životní a umělecké partnerství. Oba se také zasloužili o zásadní inovace v oboru keramiky. Tvárné vlastnosti hlíny, její haptické kvality i možnosti barevného působení podřídili svobodnému vyjádření v oblasti volné tvorby. Navázali tak na pozoruhodné dědictví ztělesněné tvorbou Otto Gutfreunda či Ladislava Zívra. Karel Pauzer a Hana Purkrábková patřili ke spolutvůrcům dynamické kapitoly druhé poloviny šedesátých let a přispěli každý po svém k formování pestré tváře tehdejší výtvarné scény. Objevili se na „Výstavě mladých“ v roce 1966 v Brně, Eva Petrová je zařadila na stěžejní přehlídku „Nová figurace“ v roce 1969 v Mánesu, kterou se uzavřela slibná epocha českých dějin umění. V době normalizačního bezčasí se museli podobně jako řada jejich souputníků utéci do svých ateliérů bez větších možností veřejné prezentace. Karel Pauzer se věnoval především záchraně památek v ohroženém regionu severních Čech, Hana Purkrábková užité tvorbě. Jejich dílo bývá pro prvky nadsázky, jemného humoru, ale i skepse a kruté ironie a sarkasmu, vřazováno do souvislostí tzv. české grotesky, k jejímž dalším protagonistům náležejí například Karel Nepraš, Jiří Načeradský a Jiří Sopko. Původ této významné tendence reflektující absurdity lidského života pochází ze středověké tradice, pozoruhodnou transformací prošel na počátku 20. století například v dílech Josefa Váchala či Františka Kupky. Introvertní osobnost Karla Pauzra se vyjadřuje prostřednictvím podobenství ze světa fauny a flory, otevřenější povaha Hany Purkrábkové shlíží na pošetilosti svých souputníků s humorem a pochopením. Jejich bytosti – zvířecí i ty, v nichž srůstají bizarní rostliny s hmyzem, či ty lidské, se sdružují do různorodých uskupení. Svědčí o originalitě a svobodné imaginaci obou autorů.

Vernisáž výstavy se bude konat ve čtvrtek 21. 9. 2017 v 17 hodin. V hudebním programu zahraje na violoncello pan Michael Ericsson. Výstava potrvá do 26. 11. 2017. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Alena Potůčková, ředitelka galerie

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>