Pohledy do sbírek Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem: Eduard Ovčáček – Chaos

Na počátku letošního roku byly galerijní sbírky obohaceny díky velkorysému daru o velmi působivé dílo Chaos od významného českého malíře, grafika, vizuálního umělce a sochaře profesora Eduarda Ovčáčka. Díky velkorysému gestu předchozí majitelky, jejímž přáním bylo setrvat v anonymitě, se tak ve sbírce roudnické galerie rozrostlo zastoupení tohoto význačného intermediálního výtvarníka o pozoruhodnou práci z počátků jeho tvorby.

Eduard Ovčáček se narodil 5. března 1933 ve slezském Třinci.  Mezi léty 1957 a 1963 studoval u profesora Petera Matejky (1913–1972) na Katedře monumentální malby na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.  Krátce studoval v roce 1962 také u profesora Antonína Kybala (1901–1971)na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ještě za dob svých studií na Slovensku se spolu s grafikem Milošem Urbáskem (1932–1988) stal v roce 1960 zakládajícím členem neoficiální umělecké skupiny Bratislavské konfrontace, jež sdružovala výtvarníky směřující k výrazovým hodnotám strukturální abstrakce. Právě z tohoto období pochází také nová akvizice roudnické galerie, strukturální malba na plátně nazvaná Chaos (1959). Již v tomto díle autor předjímá prostřednictvím stylizovaných vegetabilních a zoomorfních archaických znaků svůj pozdější zájem o lettristickou tvorbu. Na plátně, jež definuje zejména potemnělý zemitý kolorit a informelní plastická textura, se tak abstraktní formou rozvíjí mýtický příběh o stvoření světa z chaosu, o životodárné síle slunečního kotouče, která dává život veškeré pozemské fauně a floře. Šedesátá léta zasvětil Eduard Ovčáček dalšímu rozvíjení informelních tendencí v malbě i grafice. Z tohoto období se ve sbírkách roudnické galerie nachází zajímavá kolekce deseti strukturálních a hlubotiskových grafik jako např. Palimpsest (1966), Terra magna (1963) či Deník (1964). Byť  autor sám nikdy výrazně netíhnul ke geometrické abstrakci, stál v roce 1967 spolu s Arsénem Pohribným a jinými u zrodu Klubu konkrétistů, v němž se výrazněji prosadil například lounský rodák Zdeněk Sýkora.

Profesor Eduard Ovčáček působí dlouhá léta jako pedagog na Fakultě umění Ostravské univerzity. Za svou bohatou tvorbu získal mnoho významných ocenění, mezi nimi i prestižní Cenu Vladimíra Boudníka za významný přínos české grafice za rok 1998. Je signatářem Charty77, členem Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR a členem Umělecké Besedy.

Petra Mazáčová, kurátorka sbírek GMU

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>