Pozvánka na nové výstavy

Poté, co se galerie na krátkou dobu stala součástí válečné zóny, se nyní opět vracíme ke klasickému schématu stálé expozice a proměnných výstav ve foyer a v zadním prostoru jízdárny. Srdečně zveme na tři z nich. V rámci cyklu „Instalací“ jsme pro Vás připravili od 27. dubna originální projekt malířky Kateřiny Štenclové (*1959) koncipovaný na míru galerie. Ta se jako první v rámci tohoto cyklu „utká“ s prostorem prostřednictvím barev. Jako bytostná koloristka, vycházející z tradice francouzského impresionismu, jež se v její tvorbě proměnila v abstraktní barevnou féerii, bude ctít téma vztahu barvy a světla. Zhodnotí přitom v monumentální podobě svůj vynález igelitových ready-madeů (nezáměrně vzniklých barevných skvrn na igelitové fólii). Průhledné i černé závěsy nesoucí stopy barevných gest překryjí okenní otvory a promění tak charakter celého prostoru. Dialog bílé architektury a barevného světla završí dvě rozměrná plátna, vytvořená pomocí otisků z igelitových matric. Nonkonformní hra různých materiálů, barev a světla slibuje vytvořit totální prostředí nových smyslových kvalit.

Ve foyer ji doprovodí pouze čtyřdenní komorní instalace francouzského filosofa, historika umění a literatury, ale také malíře experimentujícího s fenoménem barvy, Christiana Huberta Rodiera (*1951), a díla slavného amerického minimalisty Sol Le Witta (1928–2007) Livre z roku 1992. Od 2. května ji pak nahradí výstava Jana Vičara (*1967) „Afrika“ z cyklu „Jiné světy“. Vynikající reprezentant novátorské vlny v grafické tvorbě si po dvacetileté dráze vydobyl na výtvarné scéně oceňovanou pozici. Exotický kontinent mu učaroval při pobytu v Kapském městě v roce 2003 i na předloňské cestě po Maroku, kam se chce ještě jednou vrátit. Roudnická výstava se stane součástí živého projektu, který bezprostředně zaznamená umělcovy dojmy z výpravy obohacené o nejrůznější nálezový materiál. Zveřejní však také její umělecké plody v podobě výsledných artefaktů – charakteristických velkoformátových grafik vytvořených kombinací tradičních i zcela originálních postupů. Budeme se na Vás těšit do 18. června.

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>