Březen, do galerie vlezem… duben, ještě tam budem

Vážení čtenáři a návštěvníci galerie,

Srdečně Vás zveme na doprovodné programy, které se uskuteční v rámci výstavy Pavla Kopřivy a Jiřího Černického „War zone“. Většina z nich se bude věnovat válečné tematice. Nabízíme Vám jich pestrou škálu, vyhradit si pro ně můžete každý čtvrtek:

Již 2. 3. se uskuteční první z nich – přednáška významného neuropatologa a spisovatele Františka Koukolíka „Proč lidé válčí“.  (Informaci o této přednášce jsme uveřejnili v minulém vydání Roudnických novin).

9. 3. do galerie zavítá Herecké studio OLDstars s představením „Jan a Jana“ o pozoruhodných historických příbězích Jana Husa a Jany z Arku. Autor scénáře a režisér Jan Horák v anotaci uvádí: „On byl Čech, ona Francouzka. On byl rektorem univerzity, ona se neuměla ani podepsat. On vládl slovem, ona mečem a kopím. On byl muž, ona žena. On byl upálen 1415, ona 1431.“

16. 3. se uskuteční mimořádný koncert „Battaglie e lamenti, aneb po bitvě přicházejí nářky“, v němž vystoupí soubor autentické historické interpretace Ritornello pod vedením Michaela Pospíšila spolu se členy folklórního souboru Barunka z České Skalice.

23. 3. učiníme výjimku v programovém zaměření. V galerii přivítáme Evu Brodskou a Petra Hejného. Setkání „Dotkáno II“ pořádáme k významnému jubileu roudnické umělkyně Evy Brodské, autorky tapiserií, která bude vzpomínat na důležité momenty své tvůrčí dráhy. Na violoncello ji doprovodí Petr Hejný.

Na čtvrtek 30. 3. jsme pozvali odborníka na problematiku Blízkého východu. Břetislav Tureček, novinář a vysokoškolský učitel, který se regionu věnuje téměř čtvrt století, řadu let v něm prožil jako reportér a napsal o něm čtyři knihy, prosloví přednášku „Blízký východ v plamenech“. Proč je právě tento strategický region ležící na prahu Evropy dějištěm tolika konfliktů a zdrojem nebývalých migračních vln?

Na závěr si Vás dovolíme v předstihu pozvat na zahajovací koncert „Roudnického hudebního jara 2017“, který pořádáme ve spolupráci s Kulturními zařízeními Města Roudnice nad Labem. Ve válečné zóně se představí Stamicovo kvarteto se speciálním programem.  Jindřich Pazdera, Josef Kekula, Jan Pěruška a Petr Hejný zahrají „Smyčcový kvartet z roku 1921“ Hanse Krásy a „3. smyčcový kvartet, op. 73“ Dmitrije Šostakoviče z roku 1946, v němž geniální skladatel reflektuje atmosféru války.

Lucie Kabrlová

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>