Roudnické poklady na cestách

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem si klade za čest, že byla oslovena s žádostí o mimořádnou zápůjčku několika klenotů ze svých sbírek. Oslovila nás Alšova jihočeská galerie, která připravuje v zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou jedinečný projekt „Impresionismus! Nálady a imprese ve francouzském a českém umění“. Autorem koncepce je historik umění Adam Hnojil. Výstava představí český a francouzský impresionismus a neoimpresionismus. Vybraná díla Antonína Slavíčka, Antonína Hudečka a Václava Radimského budou zařazena do širšího kontextu reprezentovaného slavnými francouzskými jmény, jako například Caude Monet či Alfred Sisley.

Na takové výstavě nemohou chybět stěžejní díla Antonína Slavíčka z roudnické sbírky: obrazy „Slunce v lese“ z roku 1898, „Vítr“ z roku 1900 a „Brod“ z roku 1901. Galerie moderního umění naplňuje zápůjčkou reciproční spolupráci, díky níž mohla realizovat nedávnou výstavu „Cesty imaginace“ se špičkovými díly Josefa Šímy, Jindřicha Štyrského, Františka Janouška a dalších klasiků české meziválečné moderny ze sbírek Alšovy jihočeské galerie.  Taková výměna pokladů ze sbírek regionálních galerií náleží k vrcholným formám partnerství mezi institucemi sdruženými v Radě galerií České republiky. Obrazy Antonína Slavíčka tak budou po nějakou dobu chybět ve stálé expozici roudnické galerie. Výstava v Hluboké nad Vltavou se bude konat od 19. března do 18. června tohoto roku, tedy v době, kdy bude v prostorách roudnické jízdárny probíhat experimentálně koncipovaná výstava Pavla Kopřivy a Jiřího Černického „War Zone“, která – jak jsme již v minulém čísle upozorňovali – prostoupí celý výstavní prostor galerie. Na návrat Slavíčkových obrazů se můžeme těšit v letních měsících. Ne však na dlouho. Již dnes připravuje historik umění Michael Zachař velkou výstavu impresionismu pro Jízdárnu Pražského hradu. Tato reprezentativní přehlídka se bude konat na konci letošního roku. I tam se zaskví díla z roudnické sbírky. Obraz „Slunce v lese“, který je právem považován za ikonu a hlavní magnet roudnické expozice, se těšil velké pozornosti na řadě výstav, mimo jiné například v roce 2015 ve vídeňském Belvederu na výstavě „Hagenbund. Ein europäisches Netzwerk der Moderne 1900 bis 1938.“ To, že je toto dílo mimořádných kvalit často na cestách, nás může právem naplňovat hrdostí. Symbolizuje výjimečnou hodnotu ojedinělého souboru Slavíčkových obrazů, jež vytvořily díky počinu Augusta Švagrovského na začátku 20. století základ celé roudnické sbírky.

Alena Potůčková, ředitelka galerie

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>