Doprovodný program galerie v období únor / březen

Vážení čtenáři a návštěvníci galerie, první měsíc nového roku je u konce a následuje druhý. I my Vám v pravidelném cyklu připravujeme každý měsíc doprovodné programy. V  neděli 12. 2. skončí dočasné výstavy, k nimž jsme připravili tradiční derniéru – Filmový večer. Dokumentární esej Martina Kohouta Česká cesta o ekonomické transformaci 90. let promítáme za účasti režiséra ve čtvrtek 2. 2. od 17.00 hodin.

Ve čtvrtek 23. 2. v 17.00 hodin zahájíme novou výstavu Pavla Kopřivy a Jiřího Černického / War Zone z nového výstavního cyklu Téma, která prostoupí celou galerií. Výstavu zahájíme pět dní před koncem měsíce, proto se kromě filmového večera a vernisáže další únorový program neuskuteční. Využijme proto pozvání na první programy v měsíci březnu. K nonkonformně koncipované výstavě War Zone budeme pořádat celou sérii programů pro všechny, kdo rádi přemýšlejí o současném světě a nevystačí si s povrchními informacemi. Ve čtvrtek 2. 3. od 17.00 hodin se uskuteční přednáška Františka Koukolíka – předního českého neuropatologa a publicisty Proč lidé válčí. Války jsou trvalou součástí předcivilizačních i civilizačních dějin lidského druhu. Příčiny válek jsou evoluční, tedy genetické a kulturní, což vysvětluje teorie dvojí dědičnosti neboli ko-evoluce genů a kultury. Existují systémové a společenské příčiny válek. Podílí se na nich mocenská posedlost – směs struktury osobnosti, mocenské závislosti, osobních a skupinových sebeklamů, iracionality a stupidity, stejně jako iracionální, zejména náboženské důvody. Významná je role propagandy. Riziko velké války se v současnosti zvyšuje díky růstu populace, klimatické změně, postižení půdy, vody, biodiverzity, hladu, bídě, znečištění, růstu ekologické stopy i distribuce moci a majetku. Běžnou součástí válek je genocida. Výdaje na zbrojení rostou… Doufáme, že aktuální téma války osloví mnohé z Vás.

Další programy zveřejníme až v březnovém vydání Roudnických novin. Děkujeme za Váš zájem a za návštěvu galerie.

Lucie Kabrlová

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>