Pozvánka na netradiční výstavu / Pavel Kopřiva, Jiří Černický / War Zone

V roce 2017 zahájí Galerie moderního umění pod názvem Téma nový výstavní cyklus. Bude se v něm zabývat problematikou, která „hýbe světem“ i zdánlivě neaktuálními, avšak neotřelými tématy. Sousloví válečná zóna na první pohled signalizuje, ke kterému z pólů náleží. Po desetiletích nenásilného soužití v druhé polovině 20. století, kdy se války našemu kontinentu vyhýbaly a mocenské střety se řešily „studenými“ formami, vstoupil v devadesátých letech na půdu Evropy otevřený, krvavý konflikt v bývalé Jugoslávii a čerstvě též na Ukrajině. Zároveň jsme svědky rozvratu v zemích na Blízkém východě, v Asii i na severu Afriky, na němž se Evropa významně podílela. Na pořad dne přicházejí otázky viny, svědomí a strachu. Jak na tuto závažnou skutečnost reaguje umění? Návštěvníci roudnické galerie, zvyklí na klasický výstavní provoz, budou zaskočeni. Pavel Kopřiva (*1968) a Jiří Černický (*1966), umělci, kteří již svými četnými nekonvenčními aktivitami prokázali, že jim absurdity našeho světa nejsou lhostejné, začlení budovu do válečné zóny. Výlučné místo kultury se podřídí vojenskému režimu. Je to vše jen vzdálená iluze?

Výstavu zahájíme 23. února v 17 hodin. Doprovodíme ji mnoha programy, které rozšíří úhel pohledu na toto závažné téma. Již dnes srdečně zveme 2. března na přednášku Františka Koukolíka Proč lidé válčí, v níž se náš přední neuropatolog a spisovatel bude zabývat příčinami válečných konfliktů. Neméně zajímavý pohled vnese do diskuse 30. března přednáška novináře a vysokoškolského pedagoga Břetislava Turečka, jenž se zabývá regionem Blízkého východu již čtvrt století a napsal o něm čtyři knihy.  Téma válečné zóny vyvrcholí koncertem Stamicova kvarteta, které přednese smyčcový kvartet Hanse Krásy a 3. smyčcový kvartet Dmitrije Šostakoviče z roku 1946, v němž skladatel reflektuje tragické období velké vlastenecké války. Těšíme se na setkání na výstavě, která potrvá do 16. dubna.

Alena Potůčková

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>