Novoroční doprovodný program v galerii

Vážení čtenáři a návštěvníci galerie. Rádi bychom se s Vámi přivítali v novém roce 2017. Již na jeho začátku jsme pro Vás připravili zajímavé doprovodné programy. Prvním z nich bude 5. 1. od 17.00 hodin přednáška profesora Jana Royta na téma Čechy a Francie za vlády Václava IV. a Karla VI. Prof. Jan Royt se bude zabývat uměleckými vztahy Čech a Francie v letech 1380–1410 s důrazem na tvorbu Mistra Třeboňského oltáře. Přednáška naváže na prezentaci restaurátora Libora Kocandy o Technologické kopii Madony roudnické a tvorbě pigmentů podle středověkých manuskriptů. Velice nás těší zájem obyvatel Roudnice nad Labem o odborná témata spjatá s historií města. O tom svědčí i bohatá diskuse s panem Kocandou. Věříme, že ani přednášku profesora Royta si nenecháte ujít.

Následující týden si přijdou na své milovníci poezie. 12. 1. od 17.00 hodin se uskuteční Literární pořad – Mirek Kovářík a Radoslav Bláha / Vladimír Holan / Návrat. Divadelník, publicista, redaktor, vysokoškolský pedagog a „kreativní interpret básnických textů“ přednese spolu se svým kolegou Radoslavem Bláhou slavnou poemu Návrat (1948) Vladimíra Holana, jeden z textů střádaných básníkem po celé desetiletí vynucené publikační odmlky do sbírky Příběhy (1963), z níž budou předneseny úvodem a v závěru pořadu i básně Óda na radost a Sbohem.

Další zajímavou přednášku Člověk-sépie a Magnetová žena: surrealismus podle Jindřicha Štyrského a Toyen, pořádanou k aktuální výstavě Cesty imaginace / Meziválečná avantgarda ze sbírek Alšovy jihočeské galerie, prosloví 19. 1. od 17.00 hodin historička umění Lenka Bydžovská. Přednáška se zaměří na život a tvorbu nejvýznamnější malířské dvojice české meziválečné avantgardy. Rozebere jak jejich spolupráci s českými básníky, zejména s Vítězslavem Nezvalem, tak i vztahy k pařížským surrealistům v čele s André Bretonem.

26. 1. od 16.00 hodin Vás zveme na výtvarnou dílnuVlaďkou Drahozalovou na téma Pastely. Dílna volně naváže na autorčinu výstavu Vladimíra Drahozalová / Nad hlavou, kterou můžete zhlédnout v galerijním foyer.

Posledním programem před ukončením výstav bude 2. 2. od 17.00 hodin Filmový večer – Martin Kohout / Česká cesta. Dokumentární esej Česká cesta popisuje příběh československé ekonomické transformace 90. let, zejména pak proslulé metody kupónové privatizace, která byla jádrem i jakýmsi vývěsním štítem tohoto procesu. Ekonomická transformace se odehrála v období, které zakládalo novou českou a slovenskou státnost. Účast na besedě po promítání přislíbil režisér Martin Kohout.

Aktuální výstavy skončí v neděli 12. 2. O těch nových, které zahájíme ve čtvrtek 23. 2., se dočtete v únorovém čísle Roudnických novin. Těšíme se na Vaši návštěvu a věříme, že pestrý doprovodný program prvního měsíce tohoto roku Vás zaujme.

Lucie Kabrlová

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>