Jan Zrzavý a Motiv z Bretaně

K nejkrásnějším obrazům ve stálé expozici Galerie moderního umění náleží „Motiv z Bretaně“, který namaloval Jan Zrzavý (5. 11. 1890 Okrouhlice – 12. 10. 1977 Praha) v roce 1935. Jeho charakteristiku připojujeme k volnému cyklu „Pohledů do sbírek“, jímž chceme přiblížit výjimečné kvality našeho fondu. Jan Zrzavý byl spolu s Rudolfem Kremličkou, Václavem Špálou a Josefem Čapkem členem významné skupiny „Tvrdošíjní“. Jeho umění se často ohlíželo zpět do minulosti, k umění předcházejících slohů. Z řady obrazů cítíme nostalgii po starých časech, po klidu a harmonii. Přesto je jejich jazyk současný, moderní. Jan Zrzavý, ač se ve svém vývoji nechal ovlivnit impulsy secese, symbolismu, expresionismu a částečně i kubismu, si postupně vytvořil zcela nezaměnitelný výtvarný styl, pro nějž je charakteristická přeměna viděné skutečnosti do sféry poetického snu. Jako by své krajiny či figurální kompozice nazíral vnitřním zrakem a dodával jim tak spirituální rozměr. Ostatně oduševnělé tváře, souznící s takovým stavem, včetně slavné roudnické „Máří Magdaleny“, mnohokrát namaloval. Umělec často zajížděl ve dvacátých a třicátých letech do Francie, kde si obzvláště oblíbil kraj Bretaň s jeho syrovou krásou. Dokladem francouzských toulek je i nevšední pohled na poklidnou bretaňskou vesnici na pobřeží s majákem a charakteristickými klikatými zídkami.

Malíř tu ke stavbě obrazu využil jemných i pevných linií a pouze omezené škály barev. Křehký půvab jeho obrazů z tohoto období je založen na kombinaci architektonicky přesné linie s „nadreálnou“ pastelovou barevností. Jde o syntézu staromistrovství, které se ohlíží ke středověké či raně renesanční prostotě, a moderní řeči, mířící k vnitřní podstatě reality. Pozorujeme tak skutečnost nebo spíše snovou vidinu?

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>