Pozvánka na výstavu Cesty imaginace

Galerie moderního umění si v cyklu Regionální galerie klade za cíl postupně představovat kvalitní sbírky sesterských institucí sdružených v Radě galerií České republiky a umožnit tak návštěvníkům porovnávat kvalitu a zaměření různých sbírkových fondů. Prvním počinem cyklu byla výstava Sdružení výtvarných umělců moravských z Galerie výtvarného umění v Hodoníně, která v roce 2009 představila tvorbu významného pozdně obrozeneckého spolku, založeného před více než sto lety. Vytvořila tak efektní pandán k roudnické kolekci umění z přelomu 19. a 20. století s početným souborem obrazů Antonína Slavíčka. V roce 2012 jsme ke spolupráci vyzvali ostravskou Galerii výtvarného umění. Soustředili jsme se především na klíčové období šedesátých let, které představovalo jednu z nejvýznamnějších sběratelských kapitol v historii regionálních galerií.

Na obě výstavy nyní navazujeme spoluprací s Alšovou jihočeskou galerií v Hluboké nad Vltavou, která spravuje vedle kolekce jihočeské gotiky a holandského malířství jednu z nejkvalitnějších sbírek moderního umění u nás. Do jejího formování se významným způsobem zapsali renomovaní historici umění Věra Linhartová, František Šmejkal a Jan Kříž. Zejména díky jejich odvážnému novátorskému přístupu se akviziční politika šedesátých let orientovala na silný proud imaginativního umění. Věra Linhartová a František Šmejkal připravili v roce 1964 ve své domovské galerii průlomovou výstavu České imaginativní malířství 1930–1950. Alšova jihočeská galerie tak vlastní díla předních reprezentantů lyrického kubismu, artificialismu, surrealismu a abstrakce i výrazných solitérů, jejichž tvorba se vzpírá zařazení do uměleckohistorických přihrádek. Úvaha o výběru stěžejní části sbírky tak byla od počátku jednoznačná. Na výstavě Cesty imaginace se představují mimo jiné obrazy Františka Muziky,  Josefa Šímy, Jindřicha Štyrského, Františka Janouška, Jana Baucha či Aloise Wachsmana a sochy Josefa Wagnera, Josefa Kaplického či Ladislava Zívra. Poklady Alšovy jihočeské galerie vstupují do živého dialogu s nově posílenou kolekcí děl meziválečného období v roudnické stálé expozici. Připomínají tak, že ve sbírkách regionálních galerií figurují opravdové skvosty českého moderního umění. Výstava, kterou otevřeme ve čtvrtek 8. prosince, potrvá až do 12. února 2017.

Alena Potůčková, ředitelka galerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>