Galerie moderního umění zahájila podzimní sezónu ve velkém stylu

V průběhu letní turistické sezóny přilákala roudnická galerie početné publikum na dvě atraktivní výstavy: Antonín Hudeček a Okoř a Jana Krejzová / Kristýna Šormová / Raku a haiku. Okořenila je letními výtvarnými dílnami pro děti pod vedením Lucie Kabrlové, jazzovým koncertem Pavly Schönové a workshopem zasvěceným japonské tušové malbě Sumi-e se Simonou Němcovou.

Prázdniny skončily, a tak o sobě musela dát galerie opět vědět. První velké akce proběhly ve čtvrtek 8. září. Do Okoře v okolí Zákolanského potoka nedaleko Prahy nás za skupinou mladých umělců v čele s temperamentním Antonínem Slavíčkem a tichým, introvertním Antonínem Hudečkem pozvala vedoucí sbírky 19. století Národní galerie v Praze Veronika Hulíková. Komentované prohlídky se k naší radosti zúčastnili i hosté ze Zákolan nedaleko Okoře, kde se na přelomu 19. a 20. století rodily základy nové, moderní malby. Hned po skončení cesty podvečerní a noční krajinou, v níž se zrcadlil stav Hudečkovy melancholické duše, se publika ujala Jana Krejzová. Ukázala mu na videu a fotografiích, jak vzniká keramika raku západního typu. Vysvětlila, co ji inspirovalo právě k tomuto způsobu tvorby a předvedla zázrak proměny beztvaré hmoty v působivé umělecké dílo. Poté si zájemci mohli sami vyzkoušet, jak se dělá „obyčejná“ čajová miska, uvědomit si, že to není nic snadného a o to více pak obdivovat nevšední krásu Disků, Štítů a Lodí zastoupených na autorčině výstavě.

V sobotu 10. září proběhlo tradiční galerijní odpoledne, jímž naše instituce otevírá podzimní sezónu. Tentokrát jeho význam podtrhl rámec Dnů evropského kulturního dědictví. Galerie se otevřela široké veřejnosti a nabídla pestrou trojici programů. Po loňském úspěchu jsme opět pozvali do Roudnice lektorku Martinu Voráčkovou z plzeňské Animánie. Přímo ve výstavě Antonína Hudečka se děti i rodiče učili, jak se dělá animovaný film. Nechali se inspirovat vystavenými obrazy a pomocí plastelíny, reprodukcí krajiny a jednoduchých triků vytvářeli půvabná filmová dílka. Můžete si je prohlédnout na webových stránkách galerie www.galerieroudnice.cz a sami posoudit, jak se jim povedla. Hned poté nastoupil na scénu přírodovědec František Sádlo s autorským čtením z připravované knížky o nížině. Hrabalovský proud asociací spojující odborné porozumění krajině s postřehy o životě vzbuzoval v posluchačích úsměv i hlasitý smích. Odpolední program korunovala bosenská zpěvačka a etnomuzikoložka Aida Mujačič, jejíž přirozeně znějící, mohutný hlas naplnil celý zaklenutý prostor. Poslouchali jsme nádherné, hořké balady o různých podobách lásky.

Podzimní sezóna je tedy zahájena, teď již se jen znovu těšíme na naše stálé i nové návštěvníky.

 

Alena Potůčková

ředitelka galerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>