Nejvíc mne ten folkloreček dojímá…

/z článku Anděly Horové, teoretičky umění, Literární noviny, 10. 8. 2009/

V českých dějinách panoval, zdá se, poměrně dlouhá léta rozkol mezi názory na nejednoduchou otázku, jakými cestami se ubíralo domácí moderní umění. Jedni vyznávali výbojnou Paříž, druzí rodnou hroudu. Svědectví o tom podává výstava Sdružení výtvarných umělců moravských v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem.

Pragocentristé nedali dopustit na SVU Mánes s orientací zejména na Francii, zatímco Moravané byli připraveni položit život za moravský separatismus, tedy za právo na vlastní cestu. Dokonce se pokusili o razantní decentralizaci moravského kulturního života založením uměleckého spolku v Hodoníně. Jasná zpráva zněla: „Daleko od Prahy, daleko od Brna“!

Výstava obrazů a plastik z produkce spolku s názvem Sdružení výtvarných umělců moravských (SVUM), která se koná v půvabné Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem v rámci volného cyklu Regionální galerie, poskytuje mimořádnou příležitost, ne snad rozhodnout tento jistě poněkud zástupný dějinný spor, ale poznat zlomek autentického uměleckého života na jihovýchodní Moravě – Moravském Slovácku, a to na přelomu 19. a 20. století. Tady totiž boj o další osudy regionální kultury kulminoval a šířil se v zemích Rakouska-Uherska před první světovou válkou….

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>