Malá velká změna v roudnické galerii

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem výrazně obměnila závěrečnou část své stálé expozice. Zasvětila ji s důrazem na jednu z nejkvalitnějších kolekcí svého fondu období šedesátých let. Jsou tu zastoupeny nejrůznější tendence reprezentované slavnými jmény, jako například Josef Istler, Zdeněk Sklenář, Zbyšek Sion, Jan Koblasa, Mikuláš Medek, Jan Kotík, Jiří Balcar, Stanislav Podhrázský, Adriena Šimotová, Jiří Načeradský, Rudolf Němec či Karel Malich. Obrazy a sochy ze sbírek galerie doplňují objekty Naděždy Plíškové a Karla Nepraše zapůjčené díky laskavosti paní Karolíny Neprašové, dále pak reliéf a socha Radoslava Kratiny ze sbírky paní Vlasty Kratinové a obraz Zdeňka Sýkory zapůjčený paní Lenkou Sýkorovou. Mimořádně kvalitní díla dotvářejí na malém prostoru pestré panorama umění šedesátých let. Malá velká změna ve stálé expozici je dedikována Zbyňkovi Sedláčkovi (20. 6. 1966 Roudnice nad Labem – 20. 3. 2014 Louny), dlouholetému spolupracovníkovi a příznivci galerie, jenž byl velkým znalcem konstruktivních tendencí ve výtvarném umění šedesátých let. Pro roudnickou galerii připravil v roce 2013 zdařilou výstavu Rýsovaný svět. Galerie tak vzdala hold jemu i jeho oblíbeným autorům.

Expozici navíc oživila o jedno z nejnovějších děl současného autora Jiřího Černického (1. 8. 1966 Ústí nad Labem), laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 1998, který je svázán svým původem a studiemi se severočeským regionem. Objekt Komercionál z roku 2015, jehož název odkazuje k vzácným středověkým zpěvníkům – kancionálům s bohatou výpravou, je příznačné dílo dnešní doby. Svou blikající pozlátkovou tváří reaguje na svět globalizovaného konzumu. Jiří Černický v doprovodném textu uvádí, že místo drahokamů a perel použil monitory a diody s „přitažlivými“ klipy, drahé kovy nahradil moderními imitacemi kovu a plexisklem. Zdánlivost posvátnosti tak nezmizela, ale nabrala „industriální podobu“. Autorova ironie dobře zapadá do souvislostí pop-artových děl ze šedesátých let ze sbírky galerie.

Spolupráce s Jiřím Černickým a se Společností Jindřicha Chalupeckého vyvrcholí v neděli 23. 10. v 16 hodin performancí, na níž vystoupí Jiří Černický jako Nikdo čitelný a okomentuje stejnojmenné video. Trojjediná prezentace v podobě objektu, performance a videa umocní vnímání uměleckého záměru a jeho sociálně kritického poslání.

Alena Potůčková, ředitelka galerie

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>