Jaká byla letošní Galerijní noc?

V pátek 20. května 2016 se v roudnické galerii uskutečnil osmý ročník mezinárodního Festivalu pořádaného Asociací muzeí a galerií ČR. Navštívilo jej přibližně 1000 lidí. Zájem o letošní program, který tradičně trvá od deseti dopoledne do deseti večer, byl opravdu velký. Počet žáků roudnických škol překonal dosavadní rekord v návštěvnosti. Výtvarné dílny s přitažlivým programem připravili studenti Katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty UJEP v Ústí nad Labem a žáci z Ateliéru Výtvarka pod vedením lektorky Jitky Kratochvílové.

Celým dnem návštěvníky provázela klaunka Pepina v kostýmu šachové figurky. Během jejího výkladu se všichni stali součástí představení plného groteskních situací, kouzel, žonglování a malých akrobatických prvků.

Odpolední program zahájilo vystoupení souboru bicích nástrojů Marching ZUŠ v Roudnici nad Labem pod vedením Jaromíra Nováka. Zvuk bubnů se rozléhal od Husova přes Karlovo náměstí až ke galerii. Průvod bubeníků zvědavě sledovali kolemjdoucí. Rytmická hudba je přilákala až do výstavního sálu, kde bubenickou show vystřídal smyčcový soubor ZUŠ ze třídy Jiřího Panchartka.

Ve venkovních prostorách se po skončení koncertu začaly ozývat zvuky harmoniky jarmarečního herce Jana Horáka. Po něm následovaly efektní tance souboru Somnakune Čerhaja (Zlaté hvězdy), s nímž pracuje Jana Marčaníková – vedoucí a sociální pracovnice NZDM Bota.

V té době se již výstavní sál přeměnil v herní prostor. Petra Bidlasová a Matěj Baťha z klubu deskových her Paluba přednesli krátký úvod do historie stolních her. Účastníci se dozvěděli, odkdy mají deskové hry figurky či odkud pochází nejznámější hra „Člověče nezlob se“. Poté se již malí i velcí oddali celoodpolednímu Deskohraní. Na své si přišly zejména děti z klubu deskových her Domu dětí a mládeže TREND s lektorkou Zdeňkou Fillerovou.

Závěr patřil oblíbeným kapelám: libochovické EDEŘE (alternative-rock), LOUTÁM (punk-rock) a BLUEROOM (alternative-rock) z Roudnice nad Labem. Festivalový večer zakončil ohnivý muž. Náročné a skvěle pohybově ztvárněné představení Štěpána Liederhause bylo krásnou tečkou celodenního maratónu, který se setkal s vřelým ohlasem veřejnosti.

Děkujeme všem partnerům akce: Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem, Ateliéru Výtvarka, Základní umělecké škole v Roudnici nad Labem, obci Kleneč, klubu deskových her Paluba, Zámecké restauraci v Roudnici nad Labem i všem roudnickým školám a rodinám, které se Galerijní noci 2016 zúčastnily! Těšíme se na spolupráci v příštím roce.

Lucie Kabrlová

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>