S Janou Krejzovou a Kristýnou Šormovou za japonskými inspiracemiRoudnická galerie ráda uvádí na scénu autory, kteří se inspirují vzdálenými, exotickými zeměmi a obohacují náš domácí, středoevropský způsob nazírání na svět. Ve volném cyklu Jiné světy se již  představil například malíř amazonské džungle Otto Placht. Roudnickým je důvěrně známý příklad Otakara Nejedlého, jenž se vydal v letech 1909 až 1911 do Indie a na Ceylon, aby na sebe nechal působit tamní divokou přírodu a kulturu. Tentokrát nás na pomyslnou cestu za cizími inspiracemi vyzvou keramička Jana Krejzová a malířka Kristýna Šormová.

V galerii se poprvé společně představí dvě umělkyně různých generací, které dosud zcela nezávisle na sobě nevšedním způsobem pracovaly s odkazy k japonské kultuře. Učiní tak pod heslem „raku a haiku“. Termín raku vyjadřuje název pro starobylou japonskou techniku vypalování, haiku označuje tradiční, minimalistickou formu japonského trojverší. Jana Krejzová, absolventka Střední průmyslové školy v Bechyni (1979–1983), navštívila na počátku devadesátých let seminář Manchesterské university, kde se věnovala především technologii Raku. Kristýna Šormová, absolventka pražské AVU (ateliér Malba II, 2006–2012) se zúčastnila stáží na Belas Artes da Universidade do Porto (2010) a na Academy of Arts and Design v Jeruzalémě (2011). V roce 2015 představila v Ukradené galerii v Praze cyklus prací na papíře, nesoucí název Haiku. V keramické dílně Jany Krejzové nedaleko Litomyšle vznikají nejčastěji výpalem otevřeným ohněm, nesoucím znaky pradávného rituálu spojujícího člověka se zemí, objekty střídmé krásy. Mají tvar valounů, skořepin, štítů či vln. Povrch je drsný, nepřikrášlený, barvy zemité. Podobně působí i kresby Kristýny Šormové. Papír nese stopy proděravění, vyškrabávání, otisků, vrstvení a barevných skvrn. Díla obou umělkyň odkazují k přírodě, k níž se člověk žijící v době rozkolísaných hodnot stále častěji utíká, aby tak ukotvil svou pozici ve zdání řádu. Společná instalace otevře prostor pro dialog dvou osobností, dvou pracovních postupů i dvou kultur. Na výstavu Jana Krejzová / Kristýna Šormová / Raku a haiku z cyklu Jiné světy Vás srdečně zveme v době od 23. června do 12. září 2016.

Alena Potůčková, ředitelka galerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>