Za Antonínem Hudečkem a Antonínem Slavíčkem do Okoře

V polovině devadesátých let 19. století si Okoř a její blízké okolí oblíbili studenti krajinářského ateliéru Julia Mařáka, kteří se tam rádi vraceli i po ukončení studia na Akademii. S nadsázkou tak můžeme mluvit o jediné “malířské kolonii” v českém umění 19. století. Vůdčí osobností skupiny umělců byl bezpochyby Antonín Slavíček (1870–1910), vedle něj zde ovšem působili i dva další významní malíři: Otakar Lebeda (1877–1901) a Antonín Hudeček (1872–1941).

Přes rozdílné povahy i malířský temperament usilovali každý po svém o nalezení moderní podoby obrazu. Početný soubor Hudečkových obrazů vytvořených během let 1897–1902 ilustruje krátké, ale intenzivní období proměny českého malířství na přelomu 19. a 20. století. Nová, nastupující generace mladých umělců, v čele s Antonínem Hudečkem, Otakarem Lebedou a Antonínem Slavíčkem, si osvojovala podněty impresionismu, pointilismu a symbolismu a snažila se tak domácí umění přiblížit současnému dění na evropské scéně.

Výstava Antonín Hudeček a Okoř představí nejvýznamnější Hudečkova díla spojená s Okoří, ale také ukázky Slavíčkových a Lebedových pláten, a umožní prozkoumat vzájemné vztahy, které přispěly k utváření moderní české krajinomalby. Naváže na výstavy z cyklu Počátky moderny, které vedou pomyslný dialog s unikátní kolekcí obrazů Antonína Slavíčka ve vstupní části stálé expozice. V této programové řadě se již představila díla Františka Kavána (2011), Miloše Jiránka (2012), roudnického rodáka Otakara Nejedlého (2013) a Jaroslava Panušky (2014). Zajímavé srovnání umožní nahlédnout do tvůrčí atmosféry přelomu 19. a 20. století. Nenechte si ujít mimořádnou příležitost vidět pohromadě ty největší mistry počátků české moderny, jejichž tvorba nám nastavuje melancholickou i slunečnou tvář krajiny domova. Výstava Antonín Hudeček a Okoř potrvá od 23. června do 18. září 2016.

Veronika Hulíková a Alena Potůčková

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>