Pohledy do sbírek Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem: Maurice Utrillo – Rue Férou

Na konci roku 2015 byly díky štědrému odkazu paní Věry Venzarové obohaceny sbírky GMU v Roudnici nad Labem o několik obrazů a kreseb. Mezi nimi vyniká zvláště obraz Maurice Utrilla Rue Férou s věžemi kostela St. Sulpice.

Maurice Utrillo Valadon se narodil 26. 12. 1883 teprve šestnáctileté Suzanne Valadonové (1867–1938), vyhledávané modelce pařížských impresionistů Henriho Toulouse-Lautreca, Augusta Renoira nebo Edgara Degase, který ji podpořil na počátku malířské kariéry. Díky nespornému talentu se Suzanne brzy stala uznávanou pařížskou malířkou. Valadonová byla také modelkou významnému českému malíři Vojtěchu Hynaisovi, její osobu můžeme spatřit v postavě anděla na oponě Národního divadla. Umělcův adoptivní otec Miguel Utrillo (1862–1934) byl malíř a architekt španělského původu. Do devatenácti let se mladý Maurice výtvarně neprojevoval, dokonce pracoval krátce v bance. Tehdy se však ukázal jeho těžký alkoholismus pěstovaný od útlého věku a na doporučení lékaře jej matka začala učit kreslit a malovat. I když nejdříve vzdoroval a maloval spíše proto, aby potěšil matku, na níž byl celý život citově závislý, zanedlouho zálibě podlehl, avšak pít nepřestal: „Mým největším životním přítelem byl alkohol. Dokázal ukonejšit moji žízeň, můj hlad, rozředit barvy na paletě… A co víc – dokázal za mě i malovat.“ Maurice Utrillo (1924). Díky matčinu vedení se Maurice stal během několika let obdivovaným malířem, jehož barevnou paletu nejprve definovala barevnost Valadonové – chromová žluť, rumělka, temná červeň a zinková běloba. Zemitou barevnost později nahradily v nejvýznamnějším období intenzivní odstíny běloby, které dle legend získával seškrabováním vápenných omítek.

Jeho vášnivý, téměř manický vztah k malbě dokazuje i soupis děl, který, ač jistě neobsahuje všechna jeho díla, čítá na 3000 položek od olejomaleb přes kvaše až ke kresbám. V době největší slávy se s umělcem spřátelil také rodák z Kralup Jiří Kars (1880–1945), který v Paříži pobýval od roku 1908 téměř tři desetiletí. Maurice Utrillo se roku 1935 náhle zbavil svého alkoholismu a přestěhoval se do obce Le Vésinet nedaleko Paříže, kde zakoupil ateliér po sochaři Antoinu Bourdellovi, jehož kurzy navštěvoval 1909–1910 také Otto Gutfreund. Maurice Utrillo zemřel 5. listopadu 1955.

Petra Mazáčová

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>