Pozvánka na výstavy jubilantů: Jiří Brodský / Restaurátorské práce / Restaurátorské inspirace – Jan Hendrych / Rastislav Jacko / Učitel a žák II

Roudnická galerie se již od počátku své novodobé existence důsledně věnuje tématu restaurátorské práce. Do této linie náleží výstava k životnímu jubileu dlouholetého spolupracovníka galerie Jiřího Brodského (*1941).

Jeden z nejžádanějších českých restaurátorů je uznávanou autoritou zejména v oblasti barokní a středověké malby. O špičkových kvalitách jeho práce svědčí i to, že mu Národní galerie v Praze opakovaně svěřila do péče ty nejvzácnější obrazy českých i světových mistrů 17. a 18. století. Restauroval také fresky v románském kostele sv. Klimenta ve Staré Boleslavi a nástěnné malby na Karlštejně.

Jiří Brodský je oddán své profesi se vším, co k jejímu poslání náleží, včetně etického rozměru práce. Myslí na kontinuitu dějinného procesu, na zakotvení uměleckého díla do historických souvislostí a kontextu místa. Nezajímají jej jen technologické otázky, které jsou samozřejmou složkou tohoto specifického vědecko-uměleckého oboru. Jeho základem je pochopení smyslu díla, kterému se navrací život ve všech souvislostech. Výstava nám umožní nahlédnout do „kuchyně“ restaurátorské práce, ale přiblíží také volnou tvorbu autora, který se nechal inspirovat postupy mistrů gotiky i baroka.

Souběžně s restaurátorskou prezentací ve foyer galerie proběhne v hlavním sále výstava postavená na kontrastu dvou vyhraněných sochařských názorů. V roce 2011 zahájila galerie výstavou Jiřího Sopka a Pavla Šmída nový cyklus Učitel a žák, jenž je založen na mezigenerační konfrontaci uměleckých názorů. Nejnovější výstava se orientuje na disciplínu sochařství, v níž působí jako jeden z posledních zástupců tradičního pojetí figurální plastiky dlouholetý pedagog AVU v Praze prof. Jan Hendrych (*1936). Jeho originální, mnohotvárné dílo osciluje mezi experimentem a klasicky uměřenou modernitou. Ta se vyznačuje suverénní znalostí stavby těla, odkazem k antickému archetypu i pochopením pro smyslovou kvalitu tělesnosti.  Právě na tuto linii, již demonstruje skupina aktů obestřených tajemstvím, se soustředí roudnická prezentace k 80. výročí autorova narození. Sekundovat jí budou minimalistická díla Hendrychova žáka a asistenta Rastislava Jacka (*1979), jehož strohé litinové reliéfy mluví „pouze“ elementárním tvarem, barvou a haptickou kvalitou materiálu. Konfrontace obou přístupů slibuje poutavý dialog „učitele“ a „žáka“.

Obě výstavy zahájíme 21. dubna v 17 hodin vernisáží, na níž vystoupí roudnické trio Eliška Hejhalová (příčná flétna), Jakub Hejhal (housle) a Jan Straka (klavír).

Alena Potůčková, ředitelka galerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>