Pocta Josefu Čapkovi v hvězdné interpretaci

V sobotu 13. 2. 2016 se v Galerii moderního umění odehrála zcela mimořádná událost. Navštívily ji velké hvězdy uměleckého nebe, aby připomněly vynikající osobnost české kultury první poloviny 20. století. V roce 1945 zahynul po pětileté internaci v koncentračních táborech český malíř, umělecký redaktor a spisovatel Josef Čapek. Za věznění v nelidských podmínkách v Sachsenhausenu napsal básně s filosofickým přesahem plné lidské moudrosti a stesku po domově. V roce 1946 je k vydání připravil Vladimír Holan. Nyní vyšly v prvním německém překladu v nakladatelství Arco. Zasloužil se o to slavista a překladatel Urs Heftrich (1961 ve Freiburgu), který vyučuje slovanskou literární vědu na univerzitě v Heidelbergu. Prof. Heftrich přednášel básně na sobotním setkání v němčině. V českém originále je na vrcholné umělecké úrovni interpretovala paní Zdena Procházková (1926 v Praze), významná česká herečka, která působila mimo jiné v pražské Laterně Magice, ale také ve vídeňském Burgtheatru. Hvězdné duo doplnil klavírní virtuos Gilead Mishory (1960 v Jeruzalémě), profesor hry na klavír na vysoké škole ve Freiburgu, který nahrál jako první celé kompletní klavírní dílo Leoše Janáčka. Vedle interpretace se rovněž věnuje skladbě. Mishory doprovodil básně Janáčkovými skladbami z cyklu „Po zarostlém chodníčku“ a „V mlhách“ a vlastní tvorbou z cyklu „Fugitive Pieces“ (2004–2005), inspirovaném stejnojmenným románem o holocaustu od Anne Michaels.

Plný sál roudnické galerie se odvděčil interpretům zjitřenou pozorností a dlouhým potleskem. Oni sami byli potěšeni vstřícnou odezvou a atmosférou galerie, v jejíž expozici figurují na čelných místech tři obrazy Josefa Čapka zapůjčené díky laskavosti jeho vnučky, paní Kateřiny Dostálové. Mimořádně je doplnil ještě obraz ze slavného cyklu „Oheň“ z roku 1939. Program uspořádala galerie ve spolupráci s Památníkem Karla Čapka, který reprezentovala jeho ředitelka Kristýna Váňová, díky velkorysé podpoře Česko-německého fondu budoucnosti.

Alena Potůčková, ředitelka galerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>