Rok 2016 v Galerii moderního umění

Na konci roku se sluší bilancovat a děkovat za spolupráci, na začátku pak pohlédnout do budoucnosti. Galerie moderního umění připravila po uplynulém jubilejním roce opět náročný výstavní program, v němž se budou střídat monografické výstavy s kolektivními a experimentální s tradičními. Budou se v něm proměňovat výtvarná média, zastoupení uměleckých tendencí i jejich kulturněhistorický kontext. Autoři výstav budou pracovat s nehmotnými, digitálními postupy, s klasickou malbou i sochou, s netradičním využitím papírového materiálu a keramiky i s instalací vytvořenou pro specifický prostor galerie. Upozorní rovněž na pro sbírky galerie životně důležitou disciplínu restaurování. Budou se věnovat tématům vztahujícím se k místu či regionu i tématům dalece přesahujícím jejich hranice. Jsme přesvědčeni, že právě takovým způsobem oslovíme různorodé publikum, které se do galerie rádo vrací za „jistotami“ i překvapivými inovacemi.

Celoroční program bude mít několik dominant. Zahájíme jej výstavou osobnosti spjaté se severočeským regionem. Výjimečný projekt „šitý na míru roudnické galerii“ tu bude realizovat Pavel Mrkus, děkan Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Umělec přetvoří prostor barokní haly pomocí nehmotných, digitálních postupů ve virtuální prostředí. Na ojedinělém roudnickém programu instalací koncipovaných přímo pro zaklenutou barokní halu se bude podílet i slovenský umělec Štefan Papčo.

Na opačném pólu k experimentálním postupům budou stát výstavy Antonín Hudeček a Okoř a Fata morgana / Česká meziválečná avantgarda ze sbírek Alšovy jihočeské galerie. Obě expozice naplní poslání „galerie moderního umění“, jež vložil do vínku roudnické instituce její zakladatel, sběratel a mecenáš August Švagrovský. První z výstav, věnovaná výjimečné osobnosti počátků moderní krajinomalby, povede svým melancholickým vyzněním zajímavý dialog se „slunečnými“ obrazy Antonína Slavíčka, jež zdobí vstupní část stálé expozice, druhá představí zlatý fond jedné z nejbohatších galerijních sbírek u nás. Díla Toyen, Jindřicha Štyrského a dalších významných osobností dodnes okouzlují ničím neomezenou výtvarnou imaginací.

Galerie moderního umění je významným společenským a kulturním centrem Roudnice nad Labem i širšího regionu Podřipska. Takovému poslání je primárně zasvěcen cyklus Genius loci, v němž již byly představeny nejvýznamnější roudnické movité umělecké památky či díla slavných roudnických rodáků v čele s Otakarem Nejedlým. V roce 2016 splníme toto zadání dvěma projekty. Komorní výstavou Jiřího Brodského oslavíme životní jubileum v odborných kruzích velmi ceněného restaurátora, který dlouhodobě pečuje o sbírkový fond galerie. V rámci cyklu Nová jména uvedeme na scénu roudnickou autorku Vladimíru Drahozalovou, která se představí minimalistickými malbami na průsvitném papíře. Doufáme, že nejen kvůli těmto výstavám opět do galerie přilákáme početné návštěvníky.

Alena Potůčková
ředitelka galerie

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>