Galerie moderního umění děkuje svým roudnickým partnerům

K adventnímu a vánočnímu rozjímání patří také bilance celoroční práce a vyjádření díků roudnickým spolupracovníkům, partnerům a sponzorům, bez nichž by bohatý program galerie nemohl být naplněn. Velice si vážíme přátelských vazeb, díky nimž tvoříme organickou součást kulturního života podřipské metropole. Těžiště naší činnosti spočívalo v oslavách padesátého výročí otevření rekonstruované lobkowiczké jízdárny. Programu proto dominovala jubilejní výstava s vynikající roudnickou kolekcí umění šedesátých let ozvláštněnou dialogem s díly současných autorů. Doplněk výstavy tvořila pestrá dokumentace ozřejmující klíčovou úlohu roudnické veřejnosti, která na počátku šedesátých let podporovala otevření galerie vedené Milošem Saxlem. Kolem něj se soustředila řada osobností v čele s uměleckými rodinami Brodských, Klárů či Křičků. Přirozenou součástí oslav se tak stala i výstava tapiserií přední roudnické umělkyně Evy Brodské, připravená Miroslavou Hlaváčkovou, jejíž význam podtrhlo několik doprovodných programů. Exceloval v nich například Jan Horák z roudnické klášterní komunity v divadelním představení pro jednoho herce o Františku z Assisi. Paní Eva též pozvala zájemce do svého ateliéru, kde se mohli seznámit s originálními postupy ve starobylé technice tkaní. Jsem ráda, že si roudnická veřejnost při té příležitosti uvědomila, že existence galerie s takovou tradicí, stejně jako přítomnost výrazné umělecké osobnosti překračující horizont regionu, není vůbec samozřejmostí. Jubileum připomnělo i odborné kolokvium zasvěcené moderní historii regionálních galerií, na něž se sjeli kolegové ze sesterských institucí z celé republiky. K výročí se vztahuje i přednáška bývalé ředitelky galerie Miroslavy Hlaváčkové věnovaná Antoniu Portovi, uspořádaná ve spolupráci s Vlastivědným spolkem Říp. Roudničané si tak mohou uvědomit, jak dalekosáhle tento italský architekt, tvůrce jedinečného zámeckého areálu, proměnil tvář města. Přednáška rovněž aktualizuje téma záchrany barokního pivovaru a jeho nového využití.

V rámci celoročního programu jsme se mohli opřít o spolupráci s mnoha institucemi i osobnostmi. Všechny v tomto omezeném formátu ani nelze vyjmenovat. Ráda bych proto vyzdvihla výbornou součinnost s Kulturními zařízeními Města pod vedením Marie Imbrové, s Knihovnou Ervína Špindlera, se Základní uměleckou školou, s paní Zorou Křičkovou, neúnavnou propagátorkou vážné hudby, již přibližuje dětem na výchovných koncertech, s pedagožkou Ditou Tichou z roudnického gymnázia či s Jitkou Kratochvílovou z ateliéru Výtvarka, která se svými animacemi výrazně podílí na úspěchu galerijní noci. Již druhým rokem také přivádí do stálé expozice i studenty – seniory z Univerzity třetího věku. Velmi si vážíme i nově zrozené tradice inspirované doc. Stanislavem Danišem, jemuž se podařilo již podruhé přivést ke spolupráci v rámci Noci vědců knihovnu, muzeum i galerii. Úctyhodné pozornosti se těší také obě básnická setkání, to jarní moderované Milanem Děžinským, i to podzimní, připravené Milošem Makovským. Nemohu zapomenout ani na výborně obsazený festival sborového zpěvu Roudnické konsonance, organizovaný pod záštitou Fojtova komorního sboru, na němž letos zazářil zejména sbor Cantilena ze slovenské Senice.

Široce koncipované činnosti celého galerijního týmu bychom se nemohli věnovat bez podpory zřizovatele – Ústeckého kraje, grantů Ministerstva kultury a Města Roudnice či našich sponzorů. K našemu tradičnímu přispěvateli firmě Meva, a.s. přibyla například i úspěšná roudnická cukrárna Dortletka. Děkujeme za tuto podporu i za přátelské vztahy se všemi partnerskými institucemi.

Alena Potůčková, ředitelka galerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>